poniedziałek, 12 kwietnia 2010

Rusza IV edycja konkursu graficznego Exklusiva – GrafEX 2010Magazyn Exklusiv po raz kolejny organizuje konkurs dla młodych grafików i ilustratorów. W tym roku jego uczestnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach: Moda oraz Muzyka. Redakcja czeka na portrety muzyków oraz ilustracje inspirowane stylem kultowych projektantów. Nadesłane prace oceni profesjonalne jury. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali finałowej w czerwcu.

GrafEx, organizowany corocznie od 2004 roku, to już renoma w środowisku artystycznym. Tradycyjnie, przy jego organizacji magazyn współpracuje z Mamastudio oraz Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej. W jury konkursu zasiadali dotąd m.in.: Marek Raczkowski, Agata Bogacka, Jacek Utko, prof. Buszewicz, Agata „Endo” Nowicka, Jakub Jezierski oraz Jakub „Hakobo” Stępień. Poprzednie edycje poświęcone były przede wszystkim ilustracji – jednym z zadań konkursowych było stworzenie graficznej interpretacji tytułu pisma, uczestników proszono także o zaprojektowanie stron otwierających poszczególne działy magazynu („Excesy”, „Expresje” oraz „Extrakty”). W ubiegłym roku nacisk położony został na projektowanie magazynowe. Chętnym do wzięcia udziału w konkursie dostarczono fragment tekstu oraz materiał wizualny, by z tych elementów stworzyli autorski rozkład pisma.

Podstawową ideą, która przyświeca GrafEx-owi bez względu na obowiązujące w danym roku zadania konkursowe, jest chęć wytropienia młodych talentów w dziedzinie grafiki, ilustracji i projektowania. Magazyn Exklusiv, który od 2003 roku działa na polskim rynku, co miesiąc proponując swoim czytelnikom silną dawkę kulturalnych i modowych inspiracji, ma ambicje, by nie tylko opisywać rzeczywistość, ale i na nią wpływać. Próbuje być animatorem na rodzimym podwórku, dając szansę debiutu młodym zdolnym dziennikarzom, fotografom, a także ilustratorom. Ci, którzy dostają możliwość zaprezentowania swojej twórczości na łamach Exklusiva, nierzadko są potem dostrzegani przez inne media oraz instytucje kultury. Laureaci poprzednich edycji GrafEx-u z powodzeniem startują w kolejnych konkursach, nawiązują stałą współpracę z liczącymi się na rynku firmami.

W tym roku GrafEx wraca do swoich korzeni, czyli do ilustracji i grafiki. Redakcja przedstawiła listę sześciu gwiazd muzyki ( w tej kategorii: Lady Gaga, David Bowie, Courtney Love, Bob Dylan, Pete Doherty, Anthony Hegarty) oraz mody ( w tej kategorii: oraz Alexander McQueen, Vivienne Westwood, Christopher Kane, Stella McCartney, Henrik Vibskov, Donatella Versace). Uczestnicy powinni wybrać sobie trzy postaci ( z Mody lub/i Muzyki) i przesłać na adres podany przez redakcję pisma tryptyk ilustracji (każda ilustracja poświęcona innej postaci). W przypadku kategorii muzycznej chodzi o portret, w przypadku tej związanej z modą, o graficzną interpretację stylu danego projektanta. Potencjalny uczestnik konkursu może spróbować swoich sił w obu kategoriach. Nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali GrafEx 2010, w czerwcu tego roku, w Warszawie. Prócz atrakcyjnych, jak zwykle, nagród rzeczowych, zwycięzcy otrzymają gwarancję publikacji prac w piśmie.

Na zgłoszenia redakcja czeka do 31 maja 2010. Prace w formie elektronicznej (jpg, tif, pdf) należy nadsyłać na adres: grafex@exklusiv.pl. Prace w formie fizycznej należy wysłać na adres redakcji Exklusiva (ul. Elbląska 15/17, 01-747 Warszawa) z dopiskiem „GrafEx 2010”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz