środa, 10 sierpnia 2011

Jacek Kołodziejski, Paweł Fabjański, Łukasz Ziętek - wystawa fotografii i warsztaty fotograficzne podczas Festiwalu Tauron Nowa Muzyka.Festiwal Tauron Nowa Muzyka to nie tylko okazja do zapoznania się z tym co w muzyce nowej najlepsze. To również świetny kontekst do obcowania z fotografią, sztukami plastycznymi i filmem. Podobnie jak w ubiegłych latach i tym razem będziecie mieli okazję zapoznać się z pracami specjalnie przygotowanymi z myślą o Festiwalu. W tym roku jednak prace oglądać będzie można na terenie miasteczka festiwalowego. Łukasz Ziętek przedstawi artystyczne rozwinięcie materiałów, jakie powstały w ramach kampanii promocyjnej festiwalu, natomiast Jacek Kołodziejski i Paweł Fabjański przygotowali autorskie wypowiedzi oscylujące wokół tematyki idola, publiczności oraz http://www.blogger.com/img/blank.gif wewnętrznych napięć rodzących się w twórcy umieszczonym na świeczniku.

Równolegle w każdy dzień festiwalowy (od piątku do niedzieli) będą prowadzone warsztaty fotograficzne. W tym roku warsztaty odbędą się na terenie Uniwersytetu Śląskiego (wydział Prawa i Administracji) w Katowicach.

Prosimy o zapisy pod adresem:

26.08 godz. 13:00
Paweł Fabjański: Moda na fotografie mody - czyli o tym, że wszystko już było...


W mojej prezentacji wyodrębnię różne style i trendy, które pojawiły się w fotografii modowej i reklamowej w kilku ostatnich dziesięcioleciach. Najważniejsi twórcy i najbardziej jaskrawe momenty przełomowe staną się punktem wyjścia do dyskusji o wartości własnego stylu i powtarzalności tendencji estetycznych. Czy trendy wizualne zataczają koło? Czy w dzisiejszych czasach można być oryginalnym? Czy fotografia mody może stać się ponadczasowa? Czy czekają nas jeszcze jakieś rewolucje? Może uda się nam wspólnie znaleźć odpowiedzi na te pytania.27.08 godz. 13:00
Jacek Kołodziejski: Rynek fotografii w Polsce – jak go zrozumieć i jak się po nim poruszać?


Rynek fotografii w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Festiwale fotografii odwiedzane są przez tysiące osób, powstają nowe galerie, a fotografia włączana jest do programów muzeów i centrów sztuki współczesnej na równych prawach z innymi dziedzinami sztuki.

W porównaniu z sytuacją w Europie to jednak wciąż niewiele. Podejmowane działania są chaotyczne i jeszcze nie nazwane, a z ust krytyków padają stwierdzenia sugerujące, że „polski rynek fotografii to Eldorado dla kolekcjonerów, którzy z łatwością wyławiają okazje w nieusystematyzowanym środowisku”. Brakuje publikacji, które podsumowałyby aktualną sytuację fotografii w Polsce oraz wytyczały nowe kierunki.

Wykład będzie próbą nakreślenia realiów polskiego rynku fotografii, również w oparciu o dokładne przedstawienie instytucji, które faktycznie ten rynek tworzą, mają na niego realny wpływ: począwszy od instytucji państwowych i festiwali, po prywatne galerie i agencje fotograficzne.

Kilka cennych podpowiedzi dla początkujących kolekcjonerów i młodych artystów, jak w tej nie do końca przejrzystej sytuacji znaleźć swoją drogę.

Po zakończeniu wykładu, zapraszamy do wzięcia udziału w przeglądzie portfolio (ilość uczestników - maksymalnie 10 osób / zapisy indywidualne pod adresem: dawid@shootme.pl)


28.08 godz. 13:00
Łukasz Ziętek i Sara Marcysiak – Change Your world not Your lifestyle.


Fotografia mody przestała być już kojarzona jedynie z charakterystycznymi egzaltowanymi pozami modelek, przesadnie wystylizowanymi strojami i statycznymi kadrami, a słowo „lifestyle” stało się wytrychem dla większości działań związanych z komunikacją z konsumentem. Wbrew pozorom nie można tu mówić o odwrocie w stronę przypadkowej fotografii, jaką znamy z blogów. Przy tego typu sesjach fotograf równie często współpracuje z nieprofesjonalnymi modelami, wychwyconymi na przykład podczas tzw. „street castingu”, co z wymagającymi celebrytami czy top modelkami. Aby uzyskać pożądaną naturalność, poczucie ulotności i prawdziwych emocji, potrzeba umiejętnego balansowania między reżyserowaniem sytuacji a jej obserwacją. Potrzeba szczerości i bezczelności w fotografowaniu. O tych aspektach w fotografii mody z dwóch różnych perspektyw opowiedzą fotograf Łukasz Ziętek i producentka sesji fotograficznych, Sara Marcysiak, współpracująca na co dzień z takimi magazynami, jak „Elle”, „Pani”, „Viva! Moda” czy „K Mag”.

Uwaga! Udział w warsztatach jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz