poniedziałek, 28 września 2009

PRZESTRZEŃ Naklej.pl - wernisaż już w piątek 02.10.ARTYŚCI: Antek ZAREMSKI, Bartosz ŁUKASIEWICZ, Filip ZAGÓRSKI, #hash-bang!design, KoreQ, Kuba STANKIEWICZ, MACIAG M, mary-te, Mateusz RAKOWICZ, TONIEFER, Zuzanna PRZYBYSZEWSKA

TERMIN: wernisaż 2 października o 20:00
wystawa czynna: 2 - 24 października 2009 r.
MIEJSCE: Galeria Ateneum, ul.Piwna 51/53, Stare Miasto, Warszawa
www.fundacjaateneum.com

Drugiego października 2009 roku Galeria Ateneum Młodych przy Piwnej 51/53 w Warszawie otwiera wystawę „Przestrzeń Naklej.pl". Wystawa wykorzysta winylowe folie samoprzylepne – modną ostatnio technikę dekoracji wnętrz – i potraktuje je jako medium przekazu artystycznego. Zaproszeni do współpracy artyści projektują wzory specjalnie dla naklej.pl lub adaptują swoje wcześniejsze prace do potrzeb nowego nośnika. Są to twórcy związani z bardzo rozmaitymi rodzajami sztuki, od malarstwa, grafiki, rzeźby i fotografii, po komiksy, rysowanie storyboardów, graffiti i projektowanie biżuterii. Niektórzy z nich są już rozpoznawani w kręgach związanych ze swoją dziedziną, jak np. Mateusz Rakowicz (storyboard), Antek Zaremski (biżuteria), Filip Zagórski (grafika) czy Swanski (graffiti). Inni czekają na swoją kolej.

Jeden z założycieli naklej.pl, Grzegorz Marczyński (z zawodu informatyk), wpadł na pomysł zorganizowania tej wystawy podczas konferencji naukowej w Monachium, kiedy wraz z innymi uczestnikami konferencji zwiedzał Pinakothek der Moderne. Grupę profesorów i młodych naukowców oprowadzała przewodniczka, która – wiedząc, że sztuka nie jest ich specjalnością – starała się jak najprostszym językiem wyjaśniać tajniki poszczególnych dzieł, znaczenia rozmaitych linii, płaszczyzn i form. Mówiła do tych samych ludzi, którzy parę godzin wcześniej fachowo i kompetentnie rozprawiali o różnego typu przestrzeniach występujących w naukach ścisłych. Teraz zaś, kiedy mowa była o przestrzeni dzieła sztuki, czuli się niepewnie i zadawali naiwne pytania. Słowo pozostawało to samo, ale odsyłało do dwóch zupełnie różnych języków, dwóch zupełnie różnych światów. Stąd wziął się pomysł, by odwrócić sytuację: przedstawić artystom różne terminy związane z przestrzenią i pozwolić im potraktować je po swojemu. Mogli dociekać ich precyzyjnych znaczeń lub skupić się na czystym brzmieniu; szukać pojęć, które kryją się za nazwami, lub oddać się swobodnej grze wyobraźni.
Co z tego wyszło – można oglądać przez dwa tygodnie w warszawskiej Galerii Ateneum Młodych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz