piątek, 31 sierpnia 2012



JESIENNA MUZYCZNA OFENSYWA NA OTWARCIE TARGÓW MUZYCZNYCH!
RED BULL SOUNDCLASH, WARSZAWA, 22 LISTOPADA 2012

Wraz z nadejściem jesieni kończy się sezon festiwalowy, a wielbicielom niezapomnianych doznań muzycznych pozostają sale koncertowe i życie klubowe. W tym roku to się zmieni - jesienna muzyczna stagnacja zostanie przerwana! Po raz pierwszy do Polski zawita międzynarodowa edycja Red Bull Soundclash - wydarzenia, które wstrząśnie krajową sceną muzyczną! 22 listopada w Soho Factory w Warszawie w ramach imprezy otwierającej drugą edycję Europejskich Targów Muzycznych Gazety Co Jest Grane, odbędzie się kolaboracja roku! Dwa zespoły prezentujące odmienne nurty muzyczne staną naprzeciw, by zawalczyć o uznanie publiczności! Ich walkę oceni jury. W tej roli wystąpi widownia!




O RED BULL SOUNDCALSH
Red Bull Soundclash to wydarzenie, które wymaga silnego zaangażowanie nie tylko zespołów w nim uczestniczących, ale również publiczności. Muzyczna kolaboracja pomiędzy artystami prezentującymi zupełnie odmienne gatunki odbywa się na dwóch scenach ustawionych frontem do siebie. Niewielka przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest widzami, których zadaniem jest ocena obu kapel. To właśnie o ich przychylność zabiegają gwiazdy Red Bull Soundclash. Po każdej z czterech rund decybelomierz dokonuje pomiaru oklasków oddanych na dany zespół.


SKĄD SIĘ WYWODZI RED BULL SOUNDCLASH
Pomysł dźwiękowego pojedynku wywodzi się z Jamajki. Od lat 50. uliczne soundsystemy rywalizują ze sobą
o przychylność fanów, grając reggae, dancehall i ska. Aby udowodnić całej dzielnicy, kto jest najlepszy, organizuje się pojedynki soundsystemów. Wygrywają Ci, którzy grają lepiej i głośniej. Rolę jury pełni publiczność. Ta dźwiękowa kolaboracja stanowi niepowtarzalne wyzwanie dla artystów. Nie tylko muszą wykazać się kreatywnością, dystansem do siebie i do oponentów ale również zaprezentować się z nowej – nieznanej dotąd strony muzycznej. Polscy artyści, którzy podjęli wyzwanie Red Bull Soundclash z pewnością nie jednego fana zaskoczą twórczością, którą zaprezentują 22 listopada w warszawskim Soho Factory.



ZASADY RED BULL SOUNDCLASH
Pierwszym zadaniem postawionym przed zespołami będzie wykonanie coveru znanego utworu, który wybierze dla nich DJ. W drugiej rundzie uczestnicy będą przerabiali wzajemnie własne nagrania – przejmą utwór wykonywany na sąsiedniej scenie i przerobią go według własnego uznania. W trzeciej natomiast muszą wykonać swoje kawałki w stylach, które narzuci im DJ. W finałowej rundzie na każdej ze scen pojawiają się nieoczekiwani goście specjalni, którzy do momentu wyjścia na scenę pozostaną tajemnicą.



JACY ARTYŚCI BRALI UDZIAŁ W RED BULL SOUNDCLASH
Pod szyldem Red Bull Soundclash artyści stają na przeciwległych scenach już od 2006 roku. Sukces pierwszych edycji spowodował, że impreza została rozpowszechniona na wszystkie kontynenty i przyciąga coraz bardziej znane nazwiska. Wśród międzynarodowych gwiazd, które podjęły wyzwanie, są m.in.: Snoop Dogg, Erykah Badu, The Roots, The Ting Tings czy Linda Perry. Jak komentuje Erykah Badu „Red Bull Soundclash to generalnie masa dobrej zabawy. Dla mnie to nie jest bitwa, rywalizacja a bardziej współpraca, kreatywna kolaboracja, podczas której mogę poznać nowych przyjaciół.” 

wtorek, 28 sierpnia 2012

      3. Międzynarodowy Festiwal TeatralnyWARSZAWA CENTRALNA 2012:

      „Mistyfikacje”






      Idea Festiwalu narodziła się z chęci wykorzystania pozornie nieokreślonej pozycji Polski
      w stosunku do reszty Europy. „W Polsce, czyli nigdzie”, jak pisał Alfred Jarry, lokując nasz kraj w nie do końca zdefiniowanej przestrzeni, gdzieś na wschód od Zachodu i na zachód od Wschodu. Celem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WARSZAWA CENTRALNA jest zatem konstruktywne wykorzystanie naszego położenia – na granicy mitów i stereotypów, między „barbarzyńskim” Wschodem a „cywilizowanym” Zachodem, między „pogańską” Północą a „kulturotwórczym” Południem. Chcemy uczynić
      z niemożności pełnej identyfikacji z żadną z tych form kulturowego istnienia walor,
      a nie dylemat. W Polsce, czyli nigdzie. A może w Polsce, czyli wszędzie?



      Dotychczas odbyły się dwie edycje Festiwalu. W 2008 roku pod hasłem STYGMATY CIAŁA oraz w 2010 roku pod hasłem MIGRACJE. Obydwie stały się niewątpliwym sukcesem – zarówno jeśli chodzi o odbiór publiczności, jak i krytyki – wpisując się
      w wizerunek Polski jako jednego z najważniejszych ośrodków teatralnych, i wchodząc
      w dyskusję ze światowymi środowiskami artystycznymi.

      W roku 2012 hasłem Festiwalu mają być: MISTYFIKACJE.

      Mystikos w starożytnej grece znaczyło „tajemny” od mystes – „wtajemniczony”. Mistyfikacja to celowe wprowadzanie w błąd, udawanie kogoś innego, tworzenie pozorów lub aranżowanie fałszywych instytucji, sytuacji. Mistyfikacja jest zawsze intrygą. Teatralna iluzja jest zarazem intrygą i polityką. Tajemnica okazuje się oszustwem. Ale czy można powiedzieć, że współczesny teatr polityczny walczący z iluzją może sam siebie zdemistyfikować? I czy te próby to nie jego kolejne mistyfikacje?


      Spektaklom prezentowanym na Festiwalu towarzyszyć będzie przegląd wideo-instalacji prezentowanych w Teatrze Dramatycznym w ciągu ostatnich czterech lat (Baumgart, Grochowiak, Mik, Molska,Żmijewski). W głównej linii repertuarowej zapraszamy na trzy spektakle: ±0 Christopha Marthalera, Via Intolleranza II Christopha Schlingensiefa i Miasto Snu Krystiana Lupy.



      Miasto snu

      reżyseria: Krystian Lupa
      22 września,
      pokaz otwierający festiwal WARSZAWA CENTRALNA
      Krystian Lupa po ponad 25 latach powraca do powieści Alfreda Kubina Po tamtej stronie, historii niesamowitej podróży monachijskiego rysownika do Państwa Snu. Kiedy w 1985 roku Lupa po raz pierwszy zmierzył się z tym tekstem, rezultatem było dziewięciogodzinne przedstawienie – „zapis indywiduacyjnej katastrofy” głównego bohatera, podczas którego wszelkie reguły logicznej konstrukcji uległy rozpadowi. Przez kolejne dekady Lupa przyzwyczaił jednak swoich widzów do rozciągającej się w nieskończoność, a jednocześnie zaskakująco wciągającej poetyki. Ale przyzwyczaił ich też do diametralnych zmian w swojej twórczości. Jaki więc kształt przybierze dzisiaj Miasto snu? Jak przez ćwierćwiecze zmieniło się zatopione w oniryzmie miasto i jego mieszkańcy? Jaki sen wyśni Lupa swoim widzom tym razem?



      Via Intolleranza II

      koncepcja i reżyseria: Christoph Schlingensief
      26 września 2012
      Via Intolleranza II to ostatnia sztuka zmarłego w 2010 r. Christopha Schlingensiefa, reżysera teatralnego i filmowego, performera, twórcy instalacji, jednego z najbardziej kontrowersyjnych i zaangażowanych politycznie artystów niemieckich XX wieku, dotychczas niewystawianego w Polsce; a także pierwszy wspólny projekt Schlingensiefa
      i artystów z wioski operowej w Burkina Faso, wybudowanej z inicjatywy reżysera.
      Spektakl nawiązuje do opery Luigiego Nono z 1961 r. – Intolleranza 1960, dzieła, które było nie tylko wypowiedzią estetyczną, ale i polityczną – wyrazem stanowczego sprzeciwu artysty wobec rasizmu i nietolerancji. Jednak Via Intolleranza II to nie hołd oddany tamtemu przedstawieniu – ostrze tego przedstawienia skierowane jest w nas, oświeconych Europejczyków. Schlingensief pyta, czy humanistyczna strategia idealizowania naszej własnej nietolerancji wobec innych, nie jest jednocześnie jej ostentacyjnym cementowaniem? Jaki sens mają te, tak bardzo na Zachodzie lubiane, deklaracje polityczne, i co z nich zostaje w konfrontacji z rzeczywistością Czarnego Kontynentu? Czy nie powinniśmy przypadkiem przyznać się do porażki projektu „tolerancja”, przede wszystkim dlatego, że nie potrafimy być tolerancyjni wobec nas samych? I czy przypadkiem fakt, że ciągle staramy się pomóc Afryce, nie potrafiąc jednocześnie rozwiązać własnych problemów, nie jest zwykłą manipulacją?

      Spektakl pokazany będzie w koprodukcji z Malta Festival Poznań 2012.

      ±0

      reżyseria: Christoph Marthaler
      30 września 2012
      ±0 (plus minus zero) Christopha Marthalera – szwajcarskiego wirtuoza muzyki, mistrza subtelnej drwiny i twórcy niepowtarzalnego stylu inscenizacji, reżysera długo oczekiwanego w Warszawie – to opowieść o Grenlandii, miejscu, w którym różnica między plusem a minusem jest różnicą między pewnym gruntem a kruchym lodem.
      Tym razem Marthaler, wraz z tłumem swoich ukochanych postaci – nieudaczników zagubionych w kakofonii dźwięków i w otoczeniu zbędnych przedmiotów, dziwaków ze zmęczeniem celebrujących powoli mijający czas – zabiera widzów do krainy wiecznej zimy, na największą wyspę świata, gdzie ważą się losy nas wszystkich. W tym społecznie wyizolowanym miejscu naruszenie chwiejnej równowagi między topnieniem
      a zamarzaniem może doprowadzić do zniknięcia pod wodą wielu obszarów Ziemi. Szwajcarski reżyser wspólnie ze swoją scenografką Anną Viebrock zbudowali na scenie bazę podbiegunową, w której wszelki punkt odniesienia rozpływa się pod nogami,
      a zmiana krajobrazu jest fenomenem nie tylko fizycznym, ale i politycznym.






















środa, 22 sierpnia 2012


The Jillionaire kolejną gwiazdą Face The Music



14 września startuje kolejna odsłona cyklu Face The Music - tego dnia w  sopockim klubie Sfinks700 usłyszymy The Jillionaire (MAJOR LAZER) DJ Set!  Imprezy z cyklu Face The Music organizowane są przez agencję Illegalbreaks  razem z marką House.

Major Lazer to projekt muzyczny założony przez dwójkę DJ-ów o dźwięcznych pseudonimach Diplo i Switch. W 2011 roku drogi producentów się rozeszły i  miejsce drugiego z nich zajął pochodzący z Ameryki Środkowej - Chris Leacock aka The Jillionaire.


Pierwszy album wydany pod skrzydłami Downtown Records, "Guns Don't Kill People... Lazers Do", zawierał gościnne wokale takich artystów, jak Vybz Kartel, Santigold, Nina Sky czy Amanda Blank. W 2010 duet udostępnił mixtape zatytułowany "Lazerproof", powstały w kolaboracji z La Roux. Jeszcze w tym  samym roku wydany został minialbum "Lazers Never Die". Rok później światło  dzienne ujrzał kolejny EP, "Original Don". 

Obecnie trwają prace nad krążkiem "Major Lazer Frees The Universe", którego premierę zapowiedziano na jesień. Wiedząc, kto jest zamieszany w powstanie albumu (m. in. Tyga, Flux Pavilion, Bruno Mars, Wyclef Jean, Shaggy) i znając już pierwszy utwór ("Get Free"), mamy ogromną nadzieję, że The Jillionaire na wrześniowym występie zaprezentuje jeszcze więcej nowego materiału.

Jako support wystąpią The Hotheads (Alcowhore + Freak Slaughter), podczas afterparty zagra dla Was BC Gangsteppaz.

Bilety na to wydarzenie są dostępne w cenie: 
15 zł (do końca sierpnia),
20 zł (od 1. września, a także w dniu imprezy do godziny 24.00),
25 zł (w dniu imprezy po godzinie 24.00).
Punkty sprzedaży: salony EMPiK, Saturn, MediaMarkt i inne punkty Ticketpro w

całej Polsce. Sprzedaż internetowa: www.ticketpro.pl oraz www.muno.pl).