piątek, 13 stycznia 2012

Raphael Saadiq w Warszawie

Już 28 lutego w warszawskiej Sali Kongresowej na jedynym koncercie w Polsce zagra jedna z największych gwiazd muzyki soul, funk i r&b, legendarny kompozytor, wokalista i producent muzyczny – Raphael Saadiq. Artysta słynie w szczególności z żywiołowych i niezapomnianych występów na żywo. Jego koncerty to eksplozja pozytywnych emocji oraz wielki muzyczny hołd dla klasyków muzyki soul, funk i hip-hop. W trakcie swojej wieloletniej kariery produkował nagrania i występował m.in. z takimi wykonawcami jak: Prince, Whitney Houston, Joss Stone, Mary J Blige, The Roots, Erykah Badu, Jill Scott, Macy Gray, Angie Stone, Snoop Dogg, Lionel Richie, Marcus Miller, Stevie Wonder.Warszawski koncert będzie drugim występem artysty w kraju. W lipcu 2011 Raphael Saadiq był jedną z głównych gwiazd Pozytywne Wibracje Festival w Białymstoku. Jego muzyka, nawiązująca do klasyków soul i wprowadzająca elementy funku, jazzu i hip-hopu, oczarowała fanów muzyki zgromadzonych w wypełnionym po brzegi dziedzińcu przed Pałacem Branickich. Szalejąca publiczność wspaniale się bawiła i nie chciała wypuścić artysty ze sceny.

Międzynarodowa kariera Raphaela Saadiqa rozpoczęła się od występów w legendarnej grupie Tony! Toni! Toné!, której artysta był członkiem. Dodatkowo gościnnie udzielał się razem z Q-Tipem, Ali Shaheedem Muhammadem i Jay Deem w gwiazdorskim kolektywnie The Ummah. W 1999 roku po rozpadzie Tony! Toni! Toné! artysta razem ze wspomnianym Ali Shaheedem Muhammadem oraz z Dawn Robinson (En Vogue) założył kolejną grupę Lucy Pearl która zdołała jednak wydać tylko jeden album. Pierwszy, wydany w 2002 roku, solowy album artysty „Instant Vintage” okazał się ogromnym sukcesem i został doceniony przez branżę 5 nominacjami do nagród Grammy. Pokrzepiony sukcesem Saadiq założył własną wytwórnię płytową, w której wydał swoje dwa kolejne albumy „All The Hits AT The House of Blues” (2003) oraz „Ray Ray” (2004).

Międzynarodową sławę Saadiqowi jako soliście przyniósł album „The Way I See It” (2008) z udziałem m.in. Stevie’go Wondera, Joss Stone i Jay-Z. Płyta otrzymała kolejne w karierze artysty nominacje do nagrody Grammy i została ogłoszona najlepszym albumem roku w głosowaniu na iTunes. Artysta wyruszył na światowe tournée promujące wydawnictwo grając m.in. na wielu liczących się festiwalach muzycznych. W latach 2007-2009 artysta zdobył kolejne nominacje do nagród Grammy osiągając ich łącznie dwanaście. Ostatni album studyjny muzyka zatytułowany „Stone Rollin” ukazał się w marcu 2011 roku i osiągnął ogromny sukces komercyjny i medialny wśród dziennikarzy muzycznych. Jak przyznaje artysta, płyta jest ukłonem w kierunku Chucka Berry’iego, Stevie’ego Wondera i Sly Stone’a, czyli wczesnego rocka, funka i bluesa, które Saadiq miesza ze współczesnymi brzmieniami.

Organizatorem koncertu jest Agencja STX JAMBOREE.
Więcej informacji: www.stx-jamboree.com.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz