czwartek, 12 kwietnia 2012

10.Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work)


10.Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work)

Świętuj z nami w kinie! – to hasło przewodnie jubileuszowej edycji Festiwalu. I rzeczywiście jest co świętować, bo dziesiąta edycja Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work) zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. W programie szereg spotkań z twórcami polskimi i zagranicznymi, pokazy filmów dokumentalnych z całego świata, w tym filmy konkursowe, panorama filmu polskiego, panorama filmu światowego, wiele pokazów specjalnych oraz na zakończenie każdego dnia festiwalowego dodatkowa atrakcja – film fabularny z Bollywood, na który wstęp jest wolny.

Wstęp wolny będzie również na uroczyste otwarcie Festiwalu – 02 maja, godz. 18.00 kino Neptun, ul. Długa 57 – muzyka na żywo do filmu Rona Fricke'a "Baraka" (Paweł Nowicki, Kuba Satruszkiewcz, Tomek Ziętek, Marcin Dymiter). W ciągu dnia przed i po koncercie prezentacja filmów konkursowych w kinie Neptun, a w kinie Kameralne o godz. 20.00 Projekt Global Prosperity – prezentacja reportażu Maxa Cegielskiego, spotkanie z twórcą oraz Michałem Szlagą – fotografem biorącym udział w projekcie, od lat dokumentującym przemiany w stoczni Gdańskiej.

Do konkursu jubileuszowej edycji zakwalifikowało się 21 filmów, z czego aż jedna trzecia, dokładnie 7 – to filmy z Polski. Zwycięzca otrzyma statuetkę „Brama Wolności” (The Gate of Freedom) i nagrodę Prezydenta Adamowicza (10 tys. złotych). Tradycyjnie będzie też nagroda Publiczności – widzowie sami wybiorą najlepszy film oddając swoje głosy na ulubione filmy. Polską premierę będzie miał hiszpańsko – amerykański film nominowany do nagrody w Sundance Gambit Odyseusza (Odysseus’ Gambit, reż. Alex Lora) o Saravuth Inn, bezdomnym człowieku grającym w szachy w samym centrum Manhattanu, który stara się wykorzystywać każdą szansę na lepsze życie oraz film Jeana-Louisa Schullera z Luxemburga Droga na szczyt (The Road Uphill) o wyścigu o Tour the France i przygotowaniach dwóch braci do tej prestiżowej imprezy.

Jak zapewniają organizatorzy jest się z czego cieszyć – polski film dokumentalny jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego jest tak doceniany i nagradzany na świecie. Wśród licznych gości Festiwalu są absolutne gwiazdy polskiego i światowego dokumentu, z którymi odbędą się spotkania, m.in. z Jackiem Bławutem, Jackiem Petryckim i Pawłem Łozińskim.

Będzie też Tomasz Wolski, którego filmy prezentowane są na Gdańsk DocFilm Festival od wielu lat. Tym razem w konkursie wystartuje z filmem Lekarze. Przyjedzie też Paweł Jóźwiak-Rodan, którego film Mama, Tata, Bóg i Szatan otrzymał Nagrodę Publiczności na 8.Gdańsk DocFilm Festival. Wśród polskich filmów, nagradzanych na całym świecie, zobaczymy między innymi filmy z mistrzowskiej szkoły Andrzeja Wajdy: 3 dni wolności, Paparazzi, Na północ od Kalabrii. Będzie okazja do zapoznania się ze znakomitym dokumentem animowanym Droga na drugą stronę – o Rumunie, który w Polsce bezpodstawnie zostal oskarżony o kradzież i w więzieniu zagłodził się na śmierć. (W tle komentarz Macieja Stuhra, świetna muzyka i animacja). W czwartek odbędzie się spotkanie z producentem filmu Arkadiuszem Wojnarowskim.

Będą także goście z zagranicy między innymi Astrid Bussink z Amsterdamu (członkini Jury), Sandeep Marwah z Bollywood (członek Jury), czy Srdjan Sarenac z Sarajewa, którego film Mężczyźni do wzięcia (Village Without Women) bierze udział w konkursie. Oczywiście możemy również liczyć na spotkania z członkami Jury, prezentację kilku ich filmów i dyskusję po prezentacjach. Warto przypomnieć, że film Astrid Bussink Angelmakers podbił serca widzów 7.Gdańsk DocFilm Festival zdobywając nagrodę publiczności. Będzie okazja, by ponownie zobaczyć ten niezwykły film w ramach prezentacji filmów Astrid Bussink.

Przewodniczącym Jury jest Jacek Petrycki – laureat nagrody BAFTA Brytyjskiej Akademii Filmowej. Współpracował m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Marcelem Łozińskim i Agnieszką Holland. Jest autorem zdjęć do filmów Amator, Przesłuchanie, Kobieta samotna. Od 1987 jest współpracownikiem brytyjskiej telewizji Channel 4 oraz BBC. W ramach Masterclass spotkanie z twórcą i pokaz kilku jego filmów, m.in. Pierwsza Miłość (53 min), Próba mikrofonu (20 min), 89 mm do Europy (12 min) czy Jak żyć (83 min). Po filmach Jacek Petrycki będzie odpowiadał na pytania widzów. Liczymy na wysoką frekwencję, podobnie jak na spotkaniach w ramach Masterclass z Jackiem Blawutem i Pawłem Łozińskim, ciekawą wymianę myśli, inspirujący dialog.

Sponsorem głównym Festiwalu jest SKOK. Festiwal odbędzie się dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Gdańska oraz Urzędu Marszałkowskiego. Patronem medialnym jest TOK FM, Gazeta Wyborcza, Miesięcznik Kino, Stopklatka.pl, Trojmiasto.pl, Wp.pl, Empik, Notes na 6 tygodni – Bęc Zmiana, TVP Gdańsk, TVP Kultura i inni. Partnerem 10. Gdańsk DocFilm Festival – Ambasada Republiki Indyjskiej.

Karnet na cały pięciodniowy Festiwal: 35 zł. Jeden dzień: 12 zł.


Serdecznie zapraszamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz