poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Łodzią po Wiśle już 13 kwietnia

10. Festiwal Filmów Studenckich z łódzkiej Szkoły Filmowej
„ŁODZIĄ PO WIŚLE”
13-15 kwietnia, Kino Kultura, Warszawa
Krakowskie Przedmieście 21/23Przed nami wyjątkowa, 10. jubileuszowa edycja Festiwalu Filmów Studenckich z łódzkiej Szkoły Filmowej „Łodzią po Wiśle”. Zapraszamy na trzy dni uczty filmowej do Kina KULTURA w dniach 13 - 15 kwietnia 2012 r.

NAJNOWSZE ETIUDY PWSFTviT w KONKURSIE i PRZEGLĄDZIE
W tym roku zaprezentujemy blisko 100 filmów fabularnych, dokumentalnych, operatorskich oraz animacji powstałych w łódzkiej szkole Filmowej podczas ostatniego roku akademickiego!
W programie Festiwalu również wiele innych wydarzeń kulturalnych – 12 pokazów specjalnych, spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Teatrze Powszechnym, spotkania z twórcami, wykład mistrzowski i prezentacja warsztatów Sławomira Idziaka, wystawa studentów Katedry Fotografii PWSFTviT.

POKAZY SPECJALNE

W piątek, pierwszego dnia Festiwalu, odbędzie się pokaz specjalny pełnometrażowego filmu animowanego „Jeż Jerzy” czyli szalonej i niepoprawnej politycznie ekranizacji jednego z najlepszych polskich komiksów. Po projekcji zapraszamy na spotkanie
z twórcami, wśród których znaleźli się także absolwenci łódzkiej Szkoły Filmowej: reżyserem Tomaszem Leśniakiem, scenarzystą Rafałem Skarżyckim, storybordzistą Olafem Ciszakiem.

Z okazji jubileuszu, pokażemy retrospektywę filmów laureatów poprzednich edycji Festiwalu „Łodzią po Wiśle" z udziałem twórców, mi.in. Balbiny Bruszewskiej, Leszka Dawida, Anny Kazejak-Dawid, Julii Kolberger, Filipa Marczewskiego, Jana Wagnera.
Będzie można również zobaczyć najlepsze etiudy operatorskie PWSFTviT z ostatnich
15 lat, laureatów „Kijanek” - nagród w konkursie filmów studenckich Festiwalu Plus Camerimage (będą to mi.in.: „Zima” Piotra Sobocińskiego, „Ciało moje” J. Podgórskiego, „Kręgi snu” B. Godfrejowa czy „Grobari” B. Cierlicy).

Jak co roku zapraszamy również na pokaz etiud dokumentalnych studentów drugiego roku Wydziału Reżyserii PWSFTviT zrealizowanych w ramach cyklu dokumentalnego
„Łódź od świtu do zmierzchu” pod opieką Macieja Drygasa i Mirosława Dembińskiego.

Wśród pokazów specjalnych naszych przyjaciół znajdzie się także prezentacja studia PLATIGE IMAGE. W bloku autorskich animacji „Artyści wokół Platige Image” studio zaprezentuje znane filmy, m.in. „Wielką ucieczkę” (reż. Damian Nenow), „Paths of Hate” (reż. Damian Nenow), „Lekcję nieskończoności” (reż. Jakub Jabłoński, Bartek Kik),
„Arkę” (reż. Grzegorz Jonkajtys), „The 3rd Letter” (reż. Grzegorz Jonkajtys), „Laskę”
(reż. Michał Socha). Warto wspomnieć, że Damian Nenow, Bartek Kik oraz Jakub Jabłoński to absolwenci PWSFTviT, którzy będą obecni podczas pokazów.

Zwiastun nadchodzącej imprezy, poświęconej technice 3D, zaprezentuje jej organizator: studio 3D MIND Films specjalizujące się w produkcji trójwymiarowych materiałów filmowych przy zastosowaniu najnowszej techniki stereoskopowej 3D.

Gościć będziemy także reprezentacje etiud z zaprzyjaźnionych zagranicznych szkół filmowych. Będzie zatem okazja do konfrontacji dokonań studentów
z łódzkiej Szkoły Filmowej z etiudami studentów ze Szkoły Filmowej UNATC w Bukareszcie, Szkoły Filmowej FAMU z Pragi i Griffith Film School z Brisbane w Australii.
Zapraszamy także na prezentacje oryginalnych projektów filmowych realizowanych przez absolwentów i studentów PWSFTviT.
„Małe stłuczki” to film o wolności, miłości i obyczajowości, opowiadany w niespotykany sposób - pogodny, subtelny i wzruszający. Daleko mu do plastikowych komedii romantycznych. „Październik” ukazuje ostatnie chwile życia Olgi Romanowej, która próbowała ratować zakładników przetrzymywanych przez czeczeńskich terrorystów
w audytorium teatru Dubrovka.
Zapraszamy także na pokaz trans - medialnego projektu grupy studentów PWSFTviT
pt. „Skateboat”. Przedstawia on ideę skateboardingu jako metaforę radzenia sobie
z życiowymi przeszkodami. Polecamy również film dokumentalny „Boat Town”
w reż. Haukura M. Hrafnssona, studenta reżyserii PWSFTviT, który powstał w ramach projektu „Skateboat”. Obraz ten opisuje historię mężczyzny, który zajął się sprzedażą deskorolek, nie wiedząc jak duży wpływ wywrze to na całą generację młodych ludzi.

Wisienką na torcie, będzie pokaz animacji „Świteź”, zamykający jubileuszową edycję Festiwalu. Ta, wyreżyserowana przez Kamila Polaka, absolwenta PWSFTviT, adaptacja mickiewiczowskiej ballady miała swoją premierę podczas Berlinale, a potem zdobyła wiele znaczących nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Pięknie opowiedziana historia odwiecznej walki dobra ze złem z pewnością zachwyci wielu entuzjastów animacji.

TEATR
Po raz pierwszy w historii Festiwalu zaprezentujemy spektakl teatralny! Studenci IV roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT wystąpią gościnnie na deskach Teatru Powszechnego
w niedzielę, 15 kwietnia, ze spektaklem dyplomowym „Roberto Zucco”. Sztukę wyreżyserowała ceniona polska reżyser teatralna Małgorzata Bogajewska. Będzie
to jedyny pokaz w trakcie Festiwalu (bilety w specjalnej, studenckiej cenie do nabycia
w Teatrze Powszechnym - ilość miejsc ograniczona!).

„Roberto Zucco” to dramat oparty na prawdziwej historii mordercy. Bohater zabija rodziców, policjanta oraz przypadkowego mieszkańca miasta. Tytułowy Roberto Zucco to również zagubiony, wrażliwy chłopiec, który mimo kierującego nim zbrodniczego instynktu, nie jest postacią odrażającą. Jego wrażliwość, sen o własnej potędze oraz potrzeba miłości budzą zrozumienie.WYSTAWY FOTO
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentujemy 2 wystawy studentów Katedry Fotografii PWSFTviT.
„TUOL SAMBO – AIDS COLONY” - zbiór fotografii autorstwa Artura Gutowskiego, które stanowią niezwykle przejmujący reportaż z miejsca, którego nie ma na mapie. Chodzi
o kolonię oddaloną zaledwie 25 km od stolicy Kambodży, zamieszkiwaną przez kilkadziesiąt rodzin, których członkowie są zarażeni wirusem HIV. Panuje tam złudna atmosfera szczęścia, w centrum powiewa dumnie flaga Kambodży, a mieszkańców wciąż przybywa. Wystawa będzie prezentowana do 26 kwietnia 2012r.
„8 zł zestaw – dwa razy poproszę” to druga odsłona wystawy pokazanej w październiku 2011 roku, która podsumowywała poszukiwania studentów czwartego roku stacjonarnej fotografii z łódzkiej PWSFTViT. Niewielka zmiana składu osobowego oraz wystawianych prac nie narusza głównej idei ekspozycji, która zrodziła się w trakcie rozważań towarzyszących wspólnym posiłkom, silnie przypominając o wadze kontekstu grupy
dla indywidualnej twórczości każdego z jej członków. Miejsce i okazja prezentacji pozwala zaś spojrzeć na prace młodych artystów z innej perspektywy, a także oglądać je w szerszym kontekście.
MASTERCLASS
Wielbiciele filmowych obrazów będą mogli wziąć udział w masterclass Sławomira Idziaka, który przedstawi wykład „Dramaturgia interaktywna w filmie. W poszukiwaniu nowego formatu widowiska filmowego” i zaprezentuje Plenery Film Spring Open 2012.

PANEL DYSKUSYJNY
Temat tegorocznego panelu „Utarte schematy czy odważne nowatorstwo?
Kilka słów o twórczości młodych polskich filmowców”. Spotkanie, które poprowadzi
Michał Pabiś-Orzeszyna, ma zwrócić uwagę na przekaz młodych twórców, szczególnie tych, realizujących filmy pod skrzydłami instytucji umożliwiających tworzenie niekomercyjnych projektów.

JURY, NAGRODY
W tym roku w składzie jury zasiądą
– Rafael Lewandowski, Radosław Ładczuk i Kamil Polak.

Rafael Lewandowski – reżyser i scenarzysta filmowy. Ukończył reżyserię w państwowej szkole filmowej La Fémis w Paryżu. Zrealizował filmy dokumentalne „Cela” i „W cieniu Don Giovanniego”. W ubiegłym roku jego debiut fabularny „Kret” znalazł się w konkursie głównym 36. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Laureat „Paszportu Polityki”
w kategorii film w 2012 roku.
Radosław Ładczuk – operator filmowy, absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT. Autor zdjęć do takich filmów jak głośna „Sala samobójców” czy jednego z ostatnich, oczekiwanych obrazów - „Jesteś bogiem”. Za zdjęcia do „Sali samobójców” otrzymał Nagrodę Główną w Konkursie Filmów Polskich Plus Camerimage oraz Nagrodę
za najlepszy debiut operatorski, Nagrodę im. Andrzeja Munka za najlepszy debiut operatorski, a także „Złotą Kaczkę” za najlepsze zdjęcia, przyznawaną przez magazyn „Film”.
Kamil Polak – reżyser filmów animowanych. Ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Film Animowany i Efekty Specjalne na Wydziale Operatorskim PWSFTviT. Zasłynął animacją „Świteź”, która miała premierę na Berlinale w 2011 roku,
a potem zdobyła liczne nagrody, m. in. w Las Palmas, Annency, Sankt Petersburgu, Nowym Jorku i „Srebrnego Lajkonika” za najlepszy film animowany na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2011 roku.
Podczas tegorocznej edycji przyznane zostaną nagrody:
- Grand Prix
- za Najlepszą Etiudę Fabularną – I miejsce i Wyróżnienie
- za Najlepszą Etiudę Dokumentalną – I miejsce i Wyróżnienie
- za Najlepszą Etiudę Operatorską – I miejsce i Wyróżnienie
- za Najlepszą Etiudę Animowaną – I miejsce i Wyróżnienie
- nagroda ufundowana przez Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego „Za twórczą fantazję i artystyczną odwagę”
- za Najlepszy Trailer do filmu konkursowego,
który wyłoni specjalne jury w składzie: Marek Król, Rafał Listopad, Jarosław Barzan.

Ponadto, portal MillionYou.com przyzna dodatkową nagrodę pieniężną za najlepszy trailer, który wybiorą internauci.

Zdobywcy Grand Prix i pierwszych miejsc, zostaną dodatkowo wyróżnieni atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Będą to zestawy wydawnictw filmowych NInA (m. in. „Polska Szkoła Dokumentu”, czy „Antologia Polskiej Animacji”).
Zwycięzców w tych samych kategoriach, magazyn branży audiowizualnej FilmPro nagrodzi roczną prenumeratą pisma.

ORGANIZATOR
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
PATRONAT HONOROWY
Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz
FESTIWAL JEST ORGANIZOWANY PRZY UDZIALE
Urzędu Miasta Łodzi
MECENAT
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
PARTNERZY
Kino Kultura, 9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, MillionYou.com, Rumuński Instytut Kultury, Narodowy Instytut Audiowizualny, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera
w Warszawie, Skwer – Filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, Nowy Wspaniały Świat, Platige Image, 3D MIND Films, Film Spring Open, Kinoplex, Media Press, Antalis, SPUTNIK Festiwal Filmów Rosyjskich, WISŁA Festiwal Filmów Polskich w Rosji, Se-ma-for Produkcja
PATRONI MEDIALNI
TVP 2, TVP KULTURA, Program 3 Polskiego Radia, Kino Polska, Polska Agencja Prasowa, Stopklatka.pl, Akademickie Radio Kampus, Krytyka Polityczna, KINO, Przekrój, FilmPro, EMMA PAK, Culture.pl, Warsaw Insider, Aktivist, Exklusiv, Filmaster.pl, Independent, Students.pl, MM Warszawa, MM Łódź, Purpose, StacjaKultura.pl, Irka, Uniwersytet


PROGRAM FESTIWALU

PIĄTEK, 13 KWIETNIA 2012
KINO KULTURA
16:00-17:45 OTWARCIE I POKAZ SPECJALNY FILMU „JEŻ JERZY” W REŻ. WOJTKA WAWSZCZYKA, JAKUBA TARKOWSKIEGO I TOMASZA LEŚNIAKA
18:00-20:00 I BLOK KONKURSOWY
20:15-21:15 „ARTYŚCI WOKÓŁ PLATIGE IMAGE” – POKAZ FILMÓW Z UDZIAŁEM TWÓRCÓW
21:30-23:30 II BLOK KONKURSOWY
SALA REJS
16:00-17:30 NAJLEPSZE ETIUDY OPERATORSKIE PWSFTviT, LAUREACI „KIJANEK” – NAGRÓD KONKURSÓW STUDENCKICH FESTIWALU PLUS CAMERIMAGE
18:00-19:00 SPOTKANIE Z TWÓRCAMI FILMU „JEŻ JERZY”
20:00-21:30 I BLOK POZAKONKURSOWY
21:45-23:30 I POKAZ ETIUD STUDENCKICH ZE SZKOŁY FILMOWEJ UNATC W BUKARESZCIE
CENTRUM KULTURY NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT. 1. PIĘTRO. NOWY ŚWIAT 63

20:00 WYSTAWA FOTOGRAFII „TUOL SAMBO - AIDS COLONY”. WERNISAŻ. WSTĘP WOLNY
KLUB HARENDA. POZIOM -1. KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 4/6
23:45 AFTERPARTY
SOBOTA, 14 KWIETNIA 2012
KINO KULTURA
12:00-13:00 SŁAWOMIR IDZIAK PRZEDSTAWIA – „DRAMATURGIA INTERAKTYWNA W FILMIE.
W POSZUKIWANIU NOWEGO FORMATU WIDOWISKA FILMOWEGO”
13:15-15:15 III BLOK KONKURSOWY
15:30-17:15 I POKAZ FILMÓW LAUREATÓW 9. POPRZEDNICH EDYCJI FESTIWALU
17:30-17:45 ARTUR LIEBHART PRZEDSTAWIA 9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL
17:45-19:45 IV BLOK KONKURSOWY
20:00-20:45 „ŁÓDŹ OD ŚWITU DO ZMIERZCHU” – PROJEKT DOKUMENTALNY STUDENTÓW II ROKU WYDZIAŁU REŻYSERII PWSFTviT POD OPIEKĄ MACIEJA DRYGASA I MIROSŁAWA DEMBIŃSKIEGO

21:00-21:30 POKAZ TRAILERÓW FILMÓW KONKURSOWYCH STUDENTÓW MONTAŻU PWSFTviT

21:45-23:30 V BLOK KONKURSOWY
SALA REJS
12:00-13:30 I POKAZ ETIUD STUDENTÓW PWSFTviT ZREALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU „FILMOTEKA SZKOLNA”
13:45-15:15 II POKAZ ETIUD STUDENTÓW PWSFTviT ZREALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU „FILMOTEKA SZKOLNA”

15:30-17:30 II BLOK POZAKONKURSOWY
17:45-19:45 II POKAZ ETIUD STUDENCKICH ZE SZKOŁY FILMOWEJ UNATC W BUKARESZCIE
I SPOTKANIE Z GOŚĆMI Z UNATC
20:00-21:30 III BLOK POZAKONKURSOWY
21:45-23:00 POKAZ ETIUD STUDENCKICH ZE SZKOŁY FILMOWEJ FAMU W PRADZE
CENTRUM KULTURY NOWY WSPANIAŁY ŚWIAT. 1. PIĘTRO. NOWY ŚWIAT 63

16:00 - PANEL DYSKUSYJNY „UTARTE SCHEMATY CZY ODWAŻNE NOWATORSTWO? KILKA SŁÓW O TWÓRCZOŚCI MŁODYCH POLSKICH FILMOWCÓW”. WSTĘP WOLNY

SKWER - FILIA CENTRUM ARTYSTYCZNEGO FABRYKA TRZCINY. POZIOM -1. KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 60A

20:00 WYSTAWA FOTOGRAFII „8 ZŁ ZESTAW – DWA RAZY POPROSZĘ”. FINISAŻ. WSTĘP WOLNY
SKWER - FILIA CENTRUM ARTYSTYCZNEGO FABRYKA TRZCINY. POZIOM -1. KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 60A
23:45 AFTERPARTY

NIEDZIELA, 15 KWIETNIA 2012
KINO KULTURA
12:00-13:15 PREZENTACJA PROJEKTÓW FILMOWYCH STUDENTÓW PWSFTviT Z UDZIAŁEM TWÓRCÓW: TRANS-MEDIALNY „SKATEBOAT” I FILM DOKUMENTALNY „BOAT TOWN” ORAZ
„MAŁE STŁUCZKI” I „OCTOBER”

13:30-15:30 VI BLOK KONKURSOWY

15:45-17:45 II POKAZ FILMÓW LAUREATÓW POPRZEDNICH EDYCJI FESTIWALU
18:00-19:00 POKAZ SPECJALNY FILMU „ŚWITEŹ” W REŻ. KAMILA POLAKA I CEREMONIA WRĘCZENIA NAGRÓD FESTIWALU

SALA REJS
12:00-13:15 IV BLOK POZAKONKURSOWY
13:30-15:30 POKAZ FILMÓW STUDENTÓW I WYKŁADOWCÓW ZE SZKOŁY FILMOWEJ GRIFFITH
W BRISBANE, AUSTRALIA
15:45-17:45 V BLOK POZAKONKURSOWY
TEATR POWSZECHNY IM. ZYGMUNTA HÜBNERA. ZAMOYSKIEGO 20
19:30-21:00 SPEKTAKL DYPLOMOWY STUDENTÓW IV ROKU WYDZIAŁU AKTORSKIEGO PWSFTviT „ROBERTO ZUCCO” W REŻ. MAŁGORZATY BOGAJEWSKIEJ

[materiały organizatorów]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz