czwartek, 12 kwietnia 2012

Artyści sztuki ulicy w natarciu na Warszawę

W kwietniu i w maju Warszawa stanie się galerią sztuki ulicy. Do stolicy przyjadą uznani w Polsce i na świecie artyści street-artu, którzy w ramach projektu This way razem z dziećmi ze stowarzyszenia GPAS namalują na ścianach kamienic wielkoformatowe murale.
This way to projekt kulturalny, inspirowany mistrzostwami Euro 2012. Powstał z myślą o ludziach, którzy w trakcie imprezy nie będą mieli szans wejść na stadiony i usłyszeć gwizdka sędziego na żywo. Ich reprezentantami w projekcie This way będą podopieczni stowarzyszenia GPAS (Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej). To oni razem z artystami street-artu namalują obrazy na ulicach Warszawy oraz pod koniec maja w Kijowie. Aktualnie dzieci odbywają cykl warsztatów streetartowych organizowanych przez fundację Vlep[v]net, dzięki którym poznają m.in. techniki sitodruku, plakatu i szablonu. Zajęcia przygotowują ich do wspólnych prac z artystami.
Projekt This way pokazuje, że realizaowanie ideii miasta 2.0, czyli miasta otwartego na jego użytkowników/mieszkańców, których włącza się w jego aktywne współtworzenie jest możliwe. Autorami dzieł będą Eltono, Diego Miedo, Nuria Mora, Kwiatuchi, Wulfius Dmytro, Clever, FRM KID, Mrufig, Otecki i Szum. Oprócz działalności na ulicy, ich prace można spotkać w galeriach sztuki na całym świecie.
Inicjatorem projektu jest Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie GPAS (Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej) i Fundację Vlep[v]net, promującą sztukę ulicy. Koordynatorem projektu jest Maryna Czaplińska.

Eltono (Francja)

Działania w Warszawie: 17 – 21 kwietnia: mural przy ul. Małej 4
Związany w ostatnich latach z Madrytem, a od 2010 roku z Pekinem. Dorastał na przedmieściach Paryża, gdzie rozpoczął przygodę ze streetartem. Na początku tworzył przy użyciu tradycyjnych narzędzi – puszek z farbą w spray`u, które pod koniec lat 90 zamienił na farbę akrylową i taśmę. To dzięki nim stworzył i rozwinął geometryczny język, zostawiając swoje „wiadomości” na ulicach i w galeriach całego świata (m.in. Tate Modern, Fundation Miró). Wyróżnia go abstrakcyjny i minimalistyczny styl oraz niezwykła wrażliwość i kreatywność w doborze form przekazu oraz lokalizacji. Swoje prace umieszcza najczęściej na zniszczonych powierzchniach, które w doskonały sposób współgrają z otaczającym je środowiskiem, stając się jego częścią.

Diegomiedo (Włochy)

Działania w Warszawie: 8 – 12 maja przy ul. Brzeskiej 14 A
Artysta tworzy na ulicach Neapolu, gdzie się urodził. Ze streetartem związany jest od 8-9 lat. Jego prace przedstawiają zniekształcone ludzkie sylwetki, przypominające potwory. Inspiracje czerpie z rozmów z ludźmi oraz miejsc gdzie tworzy – ich historii oraz aktualnej sytuacji. Prace Diego są odwzorowaniem jego spojrzenia na otaczającą go rzeczywistość. Miał kilka wystaw, ale obecnie skupia się na działaniach na ulicy. Diego pracuje w muzeum sztuki współczesnej w Neapolu, z którym angażuje do działań twórczych dzieci z neapolitańskich gett. Współpracuje również z miesięcznikiem Napolimonitor, dla którego maluje komiksy.

Nuria Mora (Hiszpania)

Działania w Warszawie: 4 – 7 czerwca przy ul. Inżynierskiej 5
Artystka pochodzi z Hiszpanii, ale tworzy na całym świecie. Jej prace można zobaczyć m.in. na ulicach Kairu, Madrytu, Johanesburga, Tokyo, Paryża, czy Rio de Janerio. Maluje przenikające się geometryczne kształty namalowane w kolorze intensywnego różu, turkusowego niebieskiego, zieleni czy mocnej czerwieni, niekiedy ozdobione kwiatami lub innymi wzorami. Oprócz działalności na ulicy, od 2002 roku
Nuria wystawia swoje prace w galeriach na całym świecie. Dotychczas jej obrazy można było oglądać w Londynie, Mediolanie, Berlinie, Paryżu, Los Angeles, w Tokyo, a także w Barcelonie, Madrycie i innych mniejszych hiszpańskich miastach. W 2008 roku została wyróżniona w projekcie sztuki ulicy organizowanym przez Tate Modern w Londynie.

Wulfius Dmytro (Ukraina)
Działania w Warszawie: 28 maja – 3 czerwca przy ul. Stalowej 46
Urodził się i pracuje na Ukrainie w Jałcie. Działa w grupie nazywanej Outsiders. W Polsce przygotuje duży szablon, który wypełni kolorami z dziećmi ze stowarzyszania GPAS. Myślał o kolorach polskich i ukraińskich flag, ale to jeszcze nic pewnego.

KWIATUCHI (Polska)

Działania w Warszawie: 1 – 3 czerwca przy ul. Frycza Modrzewskiego 25 i 26 Warszawski duet artystyczny, realizujący efemeryczne ingerencje w przestrzeni publicznej z użyciem roślin i naturalnej ekspresji organizmów żywych.
Jeśli natrafią na miejsce, które aż woła o ukwiecenie, to wtedy stawiają się z roślinami oraz łopatkami i sadzą. Kierując się swoimi artystycznymi zapędami i troską o przestrzeń miejską, członkowie partyzantki ogrodniczej Kwiatuchu wychodzą w miasto i szukają miejsc zaniedbanych albo takich, które mają w sobie niewykorzystany potencjał. Sadzą przede wszystkim kwiaty, ale również warzywa.
http://kwiatuchi.org/zolibuh/index.html
http://kwiatuchi.blox.pl/html
FRM-kid Polska
Działania w Warszawie: 28 maja – 1 czerwca przy ul. Zamoyskiego 28/30
Malarz, grafik, ilustrator. Związany z wrocławską sceną sztuki ulicznej. Jego prace przepełnione są tematyka miejską, wątkami przemysłowymi i technicznymi. W swojej twórczości odwołuje się do estetyki ilustracji adresowanych do dzieci. Jego prace przywołują zapisane w pamięci znakomite ilustracje z Bajek robotów Lema wykonanych przez Daniela Mroza, czy pioniera surrealistycznego kina absurdu Jana Lenica. FRM-kid to również absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta brał udział w licznych
projektach w Polsce i za granicą, m.in. Mediaramy oraz Muzyka dla oczu w BWA Awangarda (Wrocław), Flowmasters – Faces and Laces oraz Street Art Week (Moskwa) i Lieblingsempire (Erfurt).

MRUFIG (Polska)

Działania w Warszawie: 28 maja – 1 czerwca przy ul. Zamoyskiego 28/30
Warszawski twórca street art, malarz, grafik, vlepkarz. Posługuje się specyficznym, lirycznym i dekoracyjnym stylem. Prace Mrufiga cechuje surrealistyczna narracyjność, tworzone przez niego formy pączkują, nawarstwiają się, stanowią przygodę dla oka wędrującego pośród detali i ornamentów. Mrufig to artysta galerii V9 i członek grupy Massmix.

OTECKI (Polska)

Działania w Warszawie: 28 maja – 1 czerwca przy ul. Zamoyskiego 28/30
Otecki na co dzień zajmuje się grafiką warsztatową i ilustracją. Od końca lat 90tych ingeruje swoimi działaniami w przestrzeń miejską. Maluje murale, umieszcza prace papierowe wykonywane tradycyjnymi technikami graficznymi, przykleja niewielkie rzeźby. Jest absolwentem grafiki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom u prof. Eugeniusza- Geta Stankiewicza oraz prof.Przemysława Tyszkiewicza) Syntetyczne, liryczne postacie, w których zazwyczaj widzi się inspiracje sztuką ludową, pełne są odniesień do sztuki starożytnej Grecji, czy Japonii. Bardzo pozytywny przekaz mimo obecności stereotypowych dymiących kominów.

Clever (Polska)
Działania w Warszawie: 28 maja – 1 czerwca przy ul. Zamoyskiego 28/30
Warszawski artysta streetart, malarz, grafik. Autor szeregu realizacji postvandalistycznych. Związany z projektem Massmix i galerią V9.

Szum (Polska)
Działania w Warszawie: 28 maja – 1 czerwca przy ul. Zamoyskiego 28/30
20-letni artysta za bardzo ważne w swojej twórczości uważa eksperyment i ciekawość do świata. Swoje prace często zaczyna od czystego przypadku, kształtu, plamy, która jest wstępem do historii. Kiedy indziej historia pojawia się wcześniej i zaczyna być dopowiadana przez jego obraz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz