czwartek, 12 kwietnia 2012

Out of Sth powracaLes Fleurs du Mal - New Art from London
Kwiaty zła - nowa sztuka z Londynu
wystawa zbiorowa
galeria Awangarda, BWA Wrocław
30.04 – 13.06.2012

Free Ride Art Space - wystawa rowerowa
wystawa zbiorowa
galeria Awangarda, BWA Wrocław
30.04 – 13.06.2012

Ex: Miasto
interwencje i realizacje miejskie, performansy, happening, spotkania
przestrzeń Wrocławia
25.05 – 24.06.2012

Re: Dizajn
działania graficzne i dizajnerskie, wykłady, spotkania
przestrzeń Wrocławia
25.05 – 24.06.2012

Sąsiedzi
akcje społeczne, performansy miejskie
przestrzeń Wrocławia
25.05 – 24.06.2012


OUT OF STH vol.3 to kolejna odsłona głośnych i nagradzanych projektów „Artyści zewnętrzni. Out of sth” (2008) i „OUT OF STH prezentuje” (2010) realizowanych w BWA Wrocław i przestrzeni miasta. Pierwszy był pokazem światowego urban artu w kontekście galeryjnych ujęć sztuki współczesnej, drugi prezentował najbardziej oryginalne postawy artystów ingerujących
w tkankę miejską.
Tym razem projekt obejmuje wystawy, realizacje i działania w przestrzeni skupiające się na zagadnieniu Miasta w społecznym i politycznym wymiarze, Miasta, które jest źródłem kontrkulturowych i alternatywnych działań ulicznego aktywizmu, a którego idea anektuje nowe obszary funkcjonowania kultury.
„OUT OF STH vol.3” to wielopoziomowe wydarzenie o charakterze interaktywnym, mające na celu zmianę postrzegania i współistnienia sztuki w przestrzeni miejskiej w obrębie nurtów współczesnej twórczości wizualnej poprzez prezentację szerokiego spektrum estetyk, technik i nośników oraz jej przenikania do wzornictwa masowego. To szeroka prezentacja dokonań kilkudziesięciu artystów podejmujących temat miasta, jego nowej definicji i funkcji, wspólnej przestrzeni publicznej, miejskiego dizajnu, uzupełniona wydarzeniami muzycznymi, performensami, spotkaniami, warsztatami i wykładami, podczas których artyści dzielić będą się z uczestnikami swoją wizją miasta i wyjątkową estetyką, dzięki którym sztuka w przestrzeni poza-galeryjnej od lat przyciąga uwagę nie tylko miejskich rebeliantów.
OUT OF STH vol.3 to dwie wystawy w galerii Awangarda BWA Wrocław (Kwiaty zła - nowa sztuka londyńska i Free Ride Art Space) oraz realizacje i działania międzynarodowych twórców w ramach eksperymentalnej strefy miejskiej projektu (Ex:Miasto, Re:Design i Sąsiedzi) angażujące wrocławską publiczność w artystyczne akcje.


Osoby zaangażowane w realizację projektu:
Joanna Stembalska - kuratorka całego programu OUT OF STH vol.3, - kuratorka galerii Awangarda - BWA Wrocław, zainteresowana społecznym wymiarem sztuki w przestrzeni miejskiej, odzwierciedlającym współczesne demokratyczne tendencje uczestniczenia w kulturze. Kuratorka wystaw, m.in. nagrodzonej międzynarodowej OUT OF STH, zbiorowej 10x10 (w ramach Europejskiego Kongresu Kultury), wystaw retrospektywnych , m.in. Grupy Sędzia Główny, Wojciecha Doroszuka. Nominowana dwukrotnie do wrocławskiej nagrody WARTO (2009, 2011r.)

Sławek Czajkowski ZBIOK – razem z Joanną Stembalską współkurator miejskiej sceny OUT OH STH vol.3, absolwent Wydział Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego w pracowni Ryszarda Woźniaka, młody malarz wymieniany w gronie najciekawszych międzynarodowych twórców ulicznych, znany z wielu działań w kraju i za granicą, porównywany do Fernanda Legera. Jest laureatem Grand Prix w 9. Konkursie im. Gepperta dla debiutujących polskich malarzy (2009) oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wrocławskiej nagrody WARTO w 2010 roku. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.Więcej szczegółów:
-------------------------
* Les Fleurs du Mal - New Art from London
Kwiaty zła - nowa sztuka z Londynu
(kuratorzy: Joanna Stembalska, Cedar Lewisohn)

Projekt odwołujący się do politycznej idei Miasta, roli jaką w powstawaniu, integracji czy modyfikacji pełnią przestrzeń oraz definiujące ją spontaniczne i ustrukturyzowane ludyczne transakcje.
Wystawa jest prezentacją najnowszej sztuki londyńskiej odwołującej się bezpośrednio do przestrzeni publicznej, która stanowi platformę alternatywnych strategii politycznych i otwartych systemów myślowych. Zaproszeni artyści eksplorują Miasto jako źródło generujące ogromny potencjał twórczy, oddolne inicjatywy i działania subwersywne, a swoje wizje i miejskie interpretacje przedstawią w formie instalacji, rzeźb, fotografii, prac opartych na dźwięku oraz działań performatywnych. Część artystów uczestniczących w wystawie przeprowadzi się do Wrocławia na okres miesięcznej rezydencji by twórczo wykorzystać energię miasta. Projekt stanowi jednocześnie początek współpracy z BWA Wrocław, druga jego odsłona odbędzie się w Londynie z udziałem wrocławskich twórców.

Artyści:
- Peter Kennard, John Russell, Tod Hanson, Max Reeves, Laura Oldfield Ford, Francis Thorburn, Edwin Burdis, Clunie Reid, The People Speak

Cedar Lewisohn – kurator, krytyk sztuki i artysta z Londynu, w latach 2005-2011 pracował w Tate Modern i Britain w Londynie jako kurator wielu ważnych wystaw, był m.in. odpowiedzialny za wystawę STREET ART (Tate Modern 2008), Rude Britannia: British Comic Art (Tate Britain 2010), jest autorem wielku tekstów o sztuce i kulturze londyńskiej, wydał dwie książki: STREET ART. The Graffiti Revolution (2008) oraz Abstract Graffiti (2011).

*Free Ride Art Space / wystawa rowerowa
(kuratork: Blandine Roselle)

Jedną z najbardziej witalnych aktywności wielkomiejskiej ulicy jest kultura rowerowa a sam rower to wyznacznik zmian, symbol epoki ponowoczesnej i alternatywnego korzystania z miasta. Aktywność w sensie fizycznym przeradza się w aktywizm, w nowy styl życia o charakterze ruchu społecznego, prorównościowego, pacyfistycznego - “Bikes Not Bombs”!.
Wystawa sztuki współczesnej prezentuje dzieła ponad 20 artystów z Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch odwołujących się do zjawiska ruchu rowerowego. Używając różnych mediów przedstawiają nową wizję miasta z perspektywy dwóch kółek i odnosząc się do filozofii duńskiego urbanisty Jana Gehla przypominają nam o „miejskim instynkcie” rowerzysty.
Wystawa przygotowana we współpracy z fundacją KRAFT i The Oxylane Art Foundation.

Artyści:
- m.in. Cercle Londres, Martin Caminiti, Mike Giant, Benedicte Radcliffe, Philip Symonds


Blandine Roselle - historyczka, kuratorka sztuki, organizatorka imprez kulturalnych. Była związana m. in. z Musée des Beaux-Arts we francuskim Arras oraz Musées Royaux des Beaux-Arts de Belgique w Brukseli. Pracowała jako programatorka, koordynatorka i kuratorka wydarzeń kulturalnych we Francji, takich jak: Lille 2004 – Europejska Stolica Kultury, Lille 3000 Festival, czy Béthune 2011 – Regionalna Stolica Kultury.Strefa miejska:
(kuratorzy: Joanna Stembalska, Sławek Czajkowski ZBK)


/Ex:Miasto/

Miasto eksperymentalnie.
Miasta jako źródło kontrkulturowych i alternatywnych działań ulicznego aktywizmu, jako idea anektująca nowe obszary funkcjonowania kultury. To również miasto, które w społecznym i politycznym wymiarze wymaga przedefiniowania jego znaczenia wobec komunikacyjnego i informacyjnego skoku, który w czasach najintensywniejszej urbanizacji zmienił na zawsze oblicze światowej gospodarki i polityki.
Do kogo dziś należy miasto? Czy bloki to samo zło? Jaką rolę w procesie gentryfikacji pełni sztuka? Czy przestrzeń publiczna istnieje, czy jest nam rzeczywiście potrzebna? Czy może jest równie anachroniczna jak średniowieczne place targowe wokół ratusza.
Projekt w przestrzeni publicznej Wrocławia poszukujący odpowiedzi czy jesteśmy świadkami i nieświadomymi uczestnikami umierania współczesnych aglomeracji czy miasto może być czymś więcej niż przymusową droga z miejsca zamieszkania do pracy, z pracy do supermarketu, gdzie jedynymi pośrednikami ze światem zewnętrznym są telewizja i portale społecznościowe. Między tymi przystankami, schowana pomiędzy bilbordami, tkwi ukryta, lekko zakurzona uniwersalna idea Miasta oparta na koegzystencji ramie w ramie, ściana w ścianę, idea wspólnoty traktująca jednostkę miejską jako miejsce wspólne niezależnie od pozycji i zasobności. Co sprawiło, że współczesne aglomeracja staje się miejską dżunglą, miejscem obcym, pełnym mroku betonowym kanionem? Gdzie jest miejsce dla ludzi, autentycznych uczestników i odbiorców oraz ich społeczno-estetycznej wrażliwości?
Projekt Ex:Miasto jest formą miejskiego liftingu, mentalnego i wizualnego. Jest eksperymentem który kontestuje absurdalne status quo przypominając jednocześnie, że miasto jest Nasze, moje, twoje, Pani i Pana, a potrzebne narzędzia są szeroko dostępne. Natomiast liczne działania artystyczne przybliżające najwyższej jakości współczesną sztukę komentującą
i odwołującą się do przestrzeni miejskiej mają jednocześnie angażować wrocławską publiczność
w twórcze akcje.Założenia:
- działania w przestrzeni miejskiej, warsztaty, spotkania plenerowe, koncerty plenerowe, oprowadzenia - wykłady o architekturze w plenerze, instalacje, murale, plakaty, wlepki.

Artyści:
-Akroe, Bnnt, Rafal Czajka, Krystian Czaplicki TRUTH, Magda Drobczyk, Evol, Eine, Maurycy Gomulnicki, grupa Łuhuu, Hello Monsters, Jacek Ponton Jankowski, Maciej Kurak, The Kurws, Paweł Kowzan, Jerzy Kosałka, Piotr Łakomy, Grzegorz Łoźnikow, Marcin Maciejowski, Russel Maurice, Moretti, Sickboy, Olivier Stak, OSA, Maciej Salamon, So Me, Sławek Czajkowski Zbiok.
/Re:Dizajn/

Projekt w przestrzeni miejskiej Wrocławia traktujący o kondycji polskiego dizajnu użytkowego.
Grupa zaproszonych projektantów graficznych zmierzy się z domorosłym projektowaniem graficznym będącym pokłosiem demokratycznych przemian lat 90-tych. Wraz z pojawieniem się mitycznego dobrobytu zachodu, bogate tradycje polskiego projektowania użytkowego wyrzucono na śmietnik historii, a ulice miast zalała mało wybredna inicjatywa młodej polskiej przedsiębiorczości.
Projekt zakłada edukowanie i upowszechnianie mieszkańców poprzez liczne akcje dizajnerskie, działania, interwencje w miejskiej tkance, ich najważniejszych, aktualnych zagadnień i różnorodnych form realizacji. Wszystkie te artystyczno-projektowe aktywności mają na celu rozwijanie kreatywności oraz promowanie postaw obywatelskich i współodpowiedzialności za kształt przestrzeni publicznej. Podkreślamy jego społeczny wymiar, odzwierciedlający współczesne demokratyczne tendencje uczestniczenia w kulturze.

Założenia:
Poprzedzona rozmową i zgodą właściciela zmiana wizerunkowa potencjalnie nieatrakcyjnych miejsc takich jak: prywatne sklepy, kioski, szyldy, logotypy, broszury, fasady.

Artyści:
Łukasz Paluch (Wrocław), Edgar Bąk (Warszawa), Honza Zamoyski (Poznań), Jakub Jezierski (Warszawa), Jura Kaniewski (Kijów), Aleksandra Niepsuj (Warszawa) Projektor – Joanna Jopkiewicz, Paweł Borkowski (Wrocław), ShoboShobo (Paryż), Jakub Stępień Hakobo (Łódź), Vova Vorotniov (Kijów)/Sąsiedzi/

Projekt w przestrzeni miejskiej Wrocławia traktujący o sąsiedztwie jako podstawie funkcjonowania każdego skupiska ludzkiego. Miasto jako środowisko naszej egzystencji, jego społeczny i kulturowy pierwiastek powinien stanowić istotną dla mieszkańców rolę. Naturalnym zachowaniem są oddolne inicjatywy mające na celu estetyczne zmiany otoczenia. Podstawa każdej zmiany jest osadzenie jej we właściwym kontekście, dlatego projekt Sąsiedzi jest skierowany głównie do lokalnych społeczności poszczególnych punktów na mapie Wrocławia.
Założeniem inicjatywy jest prezentacja sąsiedzkich grup, miejsc, historii tworzących rytm każdej społeczności opartej na lokalnym gruncie, przełamując miejską anonimowość – alienację interpretowaną przez zaproszonych artystów. Zaproponowane przez nich działania w miejskiej przestrzeni sąsiedzkiej mają wpłynąć na kształtowanie postaw społecznych, nastawionych na rozwój twórczych zainteresowań i aktywną partycypację w kulturze.

Założenia:
W wyborze konkretnych sytuacji pomogą rozmowy z mieszkańcami oraz informacje uzyskane od streetworkerów.
- miejskie interwencje, spotkania, murale, plakaty

Artyści:
- Basia Banda, Beata Rojek, Ola Kubiak, Olaf Brzeski, Rafał Wilk, Wojciech Kołacz Otecki, Anna Szejdewik Coxie, Antoni Wajda
organizator: BWA Wrocław (www.bwa.wroc.pl)
tytuł wydarzenia: OUT OF STH vol.3
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Wrocławia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz