poniedziałek, 9 lipca 2012

22 LIPCA
ŚWIĘTO ODRODZENIA KINA
PORA NA DEBIUTY
KINO KC ( www.kinokc.pl)Z przymrużeniem oka odnosimy się do powołanego przez PZPR święta ludowego - bawiąc się nazwą (w odniesieniu do miejsca, w którym działa kino) i tworząc nową. – Święto Odrodzenia Kina! Z tej okazji przygotowaliśmy wyjątkowy weekend filmowy: 21/22 lipca świętujemy w KINIE KC!!! Przedstawiamy program obchodów


- prapremierowy pokaz niemego filmu: Cwaniak/Шкурник (1929), reż. Nikolai Shpikovsky  z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka- młodego kompozytora i instrumentalisty. Tytuł ten w rodzimym kraju zdjęto z ekranu zaraz po premierze ze względów politycznych. To PIERWSZY POKAZ W POLSCE tego filmu.

- przegląd wybranych debiutów w wymyślonych przez nas kategoriach, czyli przegląd PORA NA DEBIUTY ( m.in. „Zabiłem moją matkę” reż. X.Dolan, „Powrót” reż. A. Zwiagnicew, „ Nóż w wodzie” reż. R. Polański)


Kino KC powstało 22 lipca 2011 r i zdobyło przychylność warszawskiej widowni. W związku z tym postanowiliśmy stworzyć, obchodzone co roku, święto filmowe. Ponieważ Kino KC jest „świeżym” miejscem na mapie filmowej stolicy (nigdy wcześniej, przed powstaniem, nie działało tu kino dla szerokiej publiczności) – to narodzenie się kina w tym miejscu traktujemy także odpowiedzialnie programowo.

Ponieważ więc tematem żądzą pierwsi (pierwsze kino, pierwsze odrodzenie się tego miejsca dla wolnej sztuki) chcielibyśmy uhonorować tych, którzy także kiedyś zaczynali. - Naszym celem jest powołanie nowego święta filmowego w Warszawie, honorującego debiuty filmowe.

ZASADY WYBORU:
  1. Pierwszy film reżysera, którego film wejdzie na ekrany jesienią - w tym roku wybraliśmy Xawiera Dolana.
  2. Pierwszy film reżysera mocnej premiery z pierwszej połowy bieżącego roku (w tym roku wybraliśmy Zwiagnicewa
  3. Debiut filmowy inaczej / z filmów o reżyserze, aktorze, aktorce, muzyku, zdarzeniu – w tym roku wybraliśmy bohatera filmowego Romana Polańskiego i pierwszy film tego reżysera: „Nóż w wodzie”.
  4. Polski debiut fabularny z ubiegłego roku  - w tym roku wybraliśmy Adriana Panka.
  5. Zagraniczny debiut dokumentalny z ubiegłego roku – w tym roku wybraliśmy Francuski debiut Cédric’a Dupire, Gaspard’a Kuentz’a
  6. Polski debiut filmowy kina niezależnego – w tym roku wybraliśmy "Heńka" w reż. ELizy Kowalewskiej i Grzegorza Madeja

Wydarzenie specjalne zawsze jednak nawiązujące do tematu
W tym roku będzie to polska prapremiera filmu niemego Cwaniak/Шкурник (1929) z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka- młodego kompozytora i instrumentalisty, twórcy projektów: EKRAN W MROKU oraz EKRAN I REWOLUCJA.

O FILMIE SPECJALNYM:
Cwaniak / Шкурник (1929), Reż.  Nikolai Shpikovsky. Film tzw. „półkownik”. Wszedł na ekrany w rodzimym kraju, ale został zdjęty zaraz po premierze ze względów politycznych. W czerwcu 2012 film zagrano w Odessie.  Seans w kinie KC będzie pierwszym w Polsce. Film czeka na swoją polską premierę, a w planach jest premiera w wersji z muzyką Marcina Pukaluka.

Шкурник (1929),
Reżyseria - Nikolai Shpikovsky
Gatunek - komedia, niemy
Muzyka na żywo - Marcin Pukaluk (elektronika)
Spokojne życie przedsiębiorczego mieszkańca Kijowa - Apollona Szmygujewa zakłócone zostaje przez wybuch wojny domowej w Rosji. Bohater postanawia przeczekać ten ciężki okres na południu Ukrainy. W podróż udaje się na przypadkowo napotkanym wielbłądzie. Po drodze złapany zostaje przez "czerwonych", którzy konfiskują jego rzeczy i wielbłąda na potrzeby rewolucji. Dzięki swej chytrości i przebiegłości Apollon staje na czele miejscowego komisariatu, jednak jego chciwość naraża go wkrótce na kolejne niebezpieczeństwa…

FRAGMENT FILMU: 

PROGRAM WYDARZENIA:

21 LIPCA

g. 19.30  Шкурник/ Cwaniak  (1929), Reż.  Nikolai Shpikovsky, muzyka Marcin Pukaluk
/Bilety: 20 zł / ilość ograniczona, do kupienia w kasie KINA KC od 7 lipca/

22 LIPCA
/Bilety: 5 zł / do kupienia w kasie KINA KC od 7 lipca/

1.      „Zabiłem moją matkę”, reż. Xavier Dolan, Kanada 2009, 96 min.

2.      „Powrót”, reż. Andriej Zwiagnicew, Rosja 2004, 105 min.

3.      „Nóż w wodzie”, reż. Roman Polański, Polska 1962, 90 min.

4.      „Daas”, reż. Adrian Panek, Polska 2011, 101 min.

5.      „I tak nie zależy nam na muzyce”, reż. Cédric Dupire, Gaspard Kuentz, Francja 2011, 80 min.

6.      „Heniek”, reż. Eliza Kowalewska, Grzegorz Madej, Polska 2012, 71 min.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz