piątek, 13 lipca 2012


ZIELONY JAZDÓW

czyli CSW na trawie


Letnie eko weekendy: kino, koncerty, warsztaty, wykłady, bio kuchnia i dużo więcej!
21 lipca -15 września 2012
Park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

Zielony Jazdów to pierwszy projekt CSW realizowany bez użycia materiałów drukowanych – o kolejnych wydarzeniach informować będziemy tylko drogą elektroniczną, także dzięki startującej właśnie telewizji CSW.

Podczas inaugurującego projekt wieczoru zapraszamy na pierwszą projekcję filmową połączoną z wykładem, dyskusje, set dj’ski oraz wspólny posiłek i odpoczynek w zielonej przestrzeni parku wokół CSW.

WEEKEND OTWARCIA 21 – 22.07

21.07, sobota


12.00-17.00 Garażówka (organizacja: Natalia Bet)

Recyklingowy piknik – każdej akcji, organizowanej od roku w różnych miejscach Warszawy towarzyszy nie tylko wyprzedaż, podczas której każdy uczestnik ma okazję sprzedać lub wymienić przyniesione ze sobą rzeczy (ubrania, książki, płyty itp.), ale również muzyka na żywo, warsztaty dotyczące ekologii i zdrowe jedzenie. Tym razem Garażówka odbędzie się w parku przed CSW.

17:00 Projekt 100D/Fundacja Perform

100 DANCERS to międzynarodowe spotkanie integrujące badania i dialog artystyczny z performansem w przestrzeni publicznej. Jego uczestnicy to tancerze i choreografowie którzy tworzą i uczą w obszarze tańca improwizowanego i performatyki. 100 DANCERS stawia sobie za cel ułatwienie wymiany artystycznej i poszukiwań w dziedzinie tańca, jak również tworzenia publicznych performansów na dużą skalę.

19:00 – Dyskusja panelowa
Ekomiasta – nowe utopie w Chinach i Korei – Masdar, Dongtan i Songdo” , udział wezmą m.in. M. Dąbrowski oraz M. Czeredys

20:00 – DJ MIKE POLARNY & CO

MIKE POLARNY - jeden z najciekawszych artystów obecnej muzyki klubowej. Inspiracje czerpie z różnorodnych stron - od disco, poprzez deep house, nujazz, electro po dub i minimal. Występuje na licznych festiwalach, na scenie polskiej i światowej. Twórca grupy POMPON mającej na celu szerzenie unikatowych brzmień w muzyce elektronicznej.

22:00 – Kino: „Dubaj we mnie”, reż Christian von Borries

Portret podwójny Dubaju, debiut filmowy kompozytora Christiana von Borriesa to opowieść przestrzeni, o zmianach na mapie świata miasta i w przestrzeni społecznej. Dubaj jest realizacją neokapitalistycznego snu, gdzie w progi luksusowych rezydencji wstęp mają tylko najbogatsi. W tym pędzie do utopii Dubaj realizuje najbardziej nieprawdopodobny projekt mieszkaniowy na świecie: The World, kompleks składający się ze sztucznych wysp, które kształtem przypominają mapę świata. Po wybuchu światowego kryzysu gospodarczego budowa zostaje zawieszona, ale The World żyje i rozwija się dalej w równoległym, wirtualnym świecie filmów reklamowych i na internetowej platformie Second Life.
Autor stawia pytania o prawdziwość obiegowych scenariuszy dotyczących tak ważnych dla społeczeństwa i gospodarki pojęć jak „imigracja”, „trzeci świat”, „kraje rozwijające się”, „neokolonializm”, „neoliberalizm” czy „modernizacja”.

22.07, niedziela
Od 11:00 – Yoga, Tai Chi, Kalari – Astanga Yoga / Masaż Tajski – Thai Sun

12:00 – 15:00 – Kulinarna akcja bezpośrednia Slow Food Warszawa „Smakołyki na kocyki”

Slow Food Warszawa zaprasza na wyjątkowy piknik, na którym będzie można spróbować przysmaków przygotowanych przez działaczy Slow Food Warszawa i Slow Food Youth. Podczas pikniku planowane są gry sportowe oraz wymiana dań i przepisów między jego uczestnikami (porcja smakołyku plus przepis – 2 zł). Cały dochód wspiera organizację Slow Food.

13:00 – 15:00 – DIY Arduino + Wymiennik Przedmiotów/Umiejętności – warsztaty Warszawskiej Kooperatywy Spożywczej

Tworzenie własnych systemów sterowania różnego rodzaju urządzeniami elektrycznymi. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli rozwiązywać zadania, które mogą znacznie usprawnić funkcjonowanie urządzeń elektrycznych w domu, a także lepiej gospodarować dostępnymi zasobami.
Narzędziem wykorzystywanym podczas warsztatów będzie mikrokontroler Arduino. Dzięki niezwykle prostej konstrukcji Arduino jest idalnym narzędziem dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia z elektroniką, a otwarty open source`owy charakter tego projektu powoduje, że zgromadzona jest wokół niego ogromna społeczność.

WYBRANE ELEMENTY PROGRAMU PROJEKTU ZIELONY JAZDÓW:


1. PAWILON - RIRKRIT TIRAVANIJA

Podczas letnich weekendów goście CSW wezmą udział w spotkaniach i dyskusjach, a wszystko to przy stole, w specjalnym pawilonie do przygotowywania i spożywania posiłków, stworzonym przez Rirkrita Tiravaniję – jedną z głównych postaci na międzynarodowej scenie artystycznej, artystę pochodzenia tajskiego, którego działalność nie skupia się wokół produkcji, a wokół kreowania sytuacji, współdziałania z grupą, tworzenia okazji do przełamywania barier społecznych i nawiązywania kontaktów.
Podczas całości trwania projektu obsługą pawilonu zajmować się będzie OSiR cafe&bar.

Dzięki wsparciu Ambasady Tajlandii w Warszawie podczas trwania projektu goście będą mogli skorzystać z masaży tajskich, łączących najlepsze elementy z orientalnych technik relaksacyjno – leczniczych, a także spróbować oryginalnych tajskich potraw przygotowywanych przez samą Ambasador, Panią Yupadee Bunnag.

Fragment wypowiedzi Rirkrita Tiravaniji, Tranzystor CSW ZU, nr 4—07.2012

Chciałbym przygotować pawilon, który jako część letniego programu Zamku Ujazdowskiego będzie przestrzenią dla różnorodnych interakcji: czytania poezji, dziecięcych zabaw, gotowania i – miejmy nadzieję — muzyki i filmu.
Warto podkreślić, że program ten ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie zrównoważonego rozwoju i ekologii. Myślę, że wiążą się one z tym jak żyjemy, jak jemy, jak oddychamy... Tym się zajmiemy. Jako artysta mogę powiedzieć, że w sferze przedmiotów wszystko właściwie już zostało dokonane. W XXI wieku jesteśmy w sytuacji, gdy znacznie ważniejsze jest tworzenie poprzez interakcje, wymiany czy odniesienia. Być może to właśnie jest sposób na pokazanie odmienności i różnorodności doświadczeń. Gdy się chce doświadczyć czegoś poza sobą, przedmioty okazują się zbyt odległe. Ludzką postawą jest współdziałanie i wymiana — to bardzo zbliża. Zapewne dlatego także gotuję.
Jedzenie i smakowanie to doświadczenie znane wszystkim. Zaskakujące jest, jak bardzo dzięki jedzeniu ludzie stają się otwarci i głodni wrażeń. Żyjemy w świecie coraz bardziej otwartym. Rzeczy się przenikają. Chciałbym wszystkich z Warszawy i okolic zaprosić tego lata do parku i Zamku, by zobaczyli różne projekty i poznali tych, którzy tu przybyli, by zaprezentować swoje idee. Zapraszam do wzięcia udziału w tych działaniach i poznania ludzi, których inaczej by nie poznali w swoim codziennym życiu. Lato to dobry czas, by sprawdzić, jak nam się to uda.

2. REZYDENCI A-I-R LABORATORY
JULIETTE DEVENTHAL, PAWEŁ KRUK – WE’RE LIKE GARDENS

Przebywający na rezydencjach w ramach projektu Studio Warszawa goście programu A-I-R Laboratory zostali zaproszeni do przeprowadzenia działań odnoszących się do przestrzeni parku otaczającego CSW. Otoczenie CSW stanie się punktem wyjścia dla badań i interwencji: Lady Nakonechnej, duetu Ze Coeupel (Ambra Pittoni i Paul-Flavien Enriquez-Sarano), Francisa Thorburna,  Graysona Coxa, Javiera Hinojosy oraz Juliette Delventhal i Pawła Kruka, realizujących projekt „We're Like Gardens” – ogród permakulturowy będący przykładową propozycją wykorzystania niezagospodarowanych terenów miejskich.

Juliettte Delventhal była w 2011 roku pierwszą rezydentką A-I-R – szefową kuchni (chef-in-residence). Z wykształcenia jest antropologiem kultury, od 2004 roku zajmuje się profesjonalnie gotowaniem, kształcąc się i dzieląc się swoimi umiejętnościami w USA i w Europie.

29.07 Juliette Deventhal poprowadzi warsztaty kulinarne „A New Twist on Sauerkraut”.
Uczestnicy warsztatu nauczą się jak przygotować własne marynowane warzywa – taki przysmak będą mogli zabrać ze sobą do domu.

Paweł Kruk jest artystą wizualnym, performerem i artystą wideo. Był uczestnikiem Advanced Art Course prowadzonego przez Marinę Abramovic w Fondazione Antonio Ratti w Como a także rezdydentem m.in. w CCA Kitakiushu w Japonii oraz Headlands for the Arts, Sausalito w Kalifornii.


3. FILMY, KONCERTY, WYKŁADY

Podczas dwóch letnich miesięcy CSW zaprasza na projekcje filmowe (piątki) i koncerty (soboty) – program muzyczny i filmowy powiązany będzie z kwestiami ekologicznymi dotyczącymi głównego wątku projektu.
Wieczornym wydarzeniom towarzyszyć będą wykłady ekspertów ds. ochrony środowiska, architektów czy przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką ekologii, co stanowić będzie stały punkt weekendowego programu. Doskonałym miejscem do kontynuacji dyskusji stanie się pawilon, gdzie goście CSW będą mogli podzielić się swoimi opiniami, doświadczeniem i wiedzą podczas wspólnych posiłków.

Proponowane przykłady tematów pierwszych weekendowych wykładów to m.in. „Dom autonomiczny” (prowadzenie: Ludomir Duda) i towarzyszący pokaz filmu „Przepis na klęskę” (reż. John Webster) czy „Filozofia zrównoważonego rozwoju” (prowadzenie: Paweł Bernat). Ponadto odbędą się dyskusje dotyczące nowych ekologicznych rozwiązań w budownictwie i designie, energii odnawialnej, systemów alternatywnej bankowości (zielone banki) czy współczesnych praktyk ogrodnictwa miejskiego oraz nowych rozwiązań urbanistycznych. Towarzyszyć im będą m.in. dokumenty pokazywane podczas festiwalu 9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL.

Podczas trwania projektu wystąpią zespoły, soliści i DJe działający w szerokim muzycznym spektrum: od muzyki folkowej, po elektroniczną i eksperymentalną, m.in.
Magic Carpatians: międzynarodowy, karpacki akustyczny set muzyki improwizowanej; Snow Crash Trio - nowa sytuacja na scenie live electronics, połączenie elektroniki z pod znaku glitch i trip-hop z brzmieniami gitarowo-perkusyjnymi oraz Drekoty, czyli muzyka sprzeczności: brzmienia perkusji zderzające się z elektronicznymi dźwiękami klawiszy uzupełnianymi przez trzy wokale: pozornie proste i chwytliwe melodie płynnie łączą się z mniej przystępną warstwą muzyczną.

4. WSPÓŁPRACA Z ORGANIZACJAMI

Celem projektu jest nie tylko prezentacja prac zaproszonych twórców i edukacja ekologiczna, lecz także integracja i aktywizacja warszawskiej społeczności, dlatego też przestrzeń parku wokół CSW zostanie zaaranżowana w taki sposób, by można było z niej korzystać niezależnie od wydarzeń. Majsterkowanie w kąciku „Zrób to sam” czy slowfoodowy piknik na trawie to tylko niektóre przykłady z szerokiej palety możliwości stworzonych przez CSW z myślą o mieszkańcach stolicy. Zielony Jazdów to także warsztaty koncepcyjne i realizacyjne, tematyczne warsztaty slowfoodowe dla dzieci i dorosłych oparte o cotygodniowe pokazy z degustacją, promujące zdrową, regionalną i niemodyfikowaną żywność, pikniki dla najmłodszych, a także warzywno-owocowy mini market.
Dla autorów projektu ważne jest zaangażowanie w działanie Centrum Sztuki Współczesnej jak najszerszej publiczności – nie tylko specjalistów w dziedzinie sztuki, ale też osoby aktywne na polu animacji kultury, edukacji czy sportu. W projekt zaangażowały się organizacje takie jak: Warszawska Kooperatywa Spożywcza, Slow Food Warszawa i Slow Food Youth, Fundacja Aeris Futuro, Concordia Design, Projekt Zębatka, Dominik Dobrowolski, Kasia Woźniak-Kajak, Fundacja Perform, OSIR cafe oraz Astanga Yoga i Thai Sun.

PRZYKŁADOWE DZIAŁANIA:

Warszawska Kooperatywa Spożywcza www.kooperatywy.pl
WKS została założona w styczniu 2010 z inicjatywy kilku osób, zamierzających przyczynić się do budowy alternatywnego modelu gospodarki. Dwa razy w miesiącu członkowie Kooperatywy dokonują hurtowych zakupów żywności bezpośrednio od rolników z zaprzyjaźnionych gospodarstw ekologicznych. Kooperatywa to przedsięwzięcie społeczno-polityczne - 10 % od sumy zakupów każdej z osób trafia do funduszu gromadzkiego, z którego finansowana jest działalność kulturalna i edukacyjna, a także pomoc socjalna.
Podczas projektu Zielony Jazdów dzięki WKS goście Centrum Sztuki Współczesnej będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach koncepcyjnych i realizacyjnych dotyczących m.in. nowych rozwiązań w budownictwie, wykorzystania energii odnawialnej czy produkcji kosmetyków naturalnych. Majsterkowanie w kąciku „Zrób to sam” czy wyciszenie w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni „Kokoniarni” to jeszcze jedna z propozycji spędzenia letnich weekendów w ramach działań WKS.
Warsztaty koncepcyjne:

Budownictwo naturalne”

Warsztat poświęcony nowoczesnym a zarazem prostym rozwiązaniom redukującym drastycznie komunalne zużycie surowców naturalnych, takich jak energia oraz woda. Projekt domu idealnego w którym zasoby wodne czerpie się z opadów deszczowych, woda krąży w obiegu zamkniętym, wykorzystuje się naturalne oczyszczanie ścieków, energia cieplna pochodzi ze słońca/wiatru oraz procesów biochemicznych, śmieci redukuje się dzięki rozważnej polityce konsumpcyjnej, kompostowaniu i upcyklingowi. Próba lokalnych poszukiwań nowych rozwiązań w budownictwie.

No impact man”

Kalkulacja indywidualnego wpływu na otoczenie, podsumowanie szerszego kontekstu działań WKS. Zidentyfikowanie schematów które utrudniają nam zerwanie z życiem typu fast-food, poszukiwanie kreatywnych rozwiązań skrojonych na "naszą miarę".

Przestrzeń oczyszczanie ciała i umysłu:

„Kokoniarnia”

Kokony stworzone ze specjalnych materiałów zawieszone na drzewach lub w osobnej zewnętrznej strukturze staną się miejscem wyciszenia i izolacji od zgiełku miejskiego.

Dzięki Slow Food Warszawa i Slow Food Youth goście CSW będą mieli okazję wziąć udział w przepysznych otwartych piknikach kulinarnych oraz warsztatach dla dzieci i dorosłych czy mini-targu.

PRZYKŁADOWE DZIAŁANIA:

Piątki: pikniki slowfoodowe: Goście organizują swoje jedzenie, koc i znajomych. Każdy piknik będzie miał swój temat przewodni, uczestnicy przyniosą potrawy i produkty które do niego nawiązują. Podczas wydarzeń piątkowych obecni będą animatorzy-członkowie warszawskiego ruchu Slow Food.
Wydarzenie ma charakter otwarty.

Soboty: warsztaty kulinarne dla dorosłych: Każdy z warsztatów ma za zadanie rozwijać umiejętności kulinarne uczestników i wzbogacać ich o wiedzę w zakresie pochodzenia produktów i możliwości ich łączenia.
Dodatkowo: mini-targ: zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW będą mogli zakupić.


Misją Fundacji jest skuteczne przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu, ochrona i zwiększanie różnorodności biologicznej oraz krajobrazowej, wspieranie rozwoju społeczności lokalnych oraz edukowanie i promowanie odpowiedzialnego biznesu. Aeris Futuro to jedyna w Polsce organizacja pozarządowa, działającą na terenie całego kraju, która kompleksowo zajmuje się tzw. carbon offsets, czyli projektami rekompensującymi emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. Dzięki fundacji goście CSW będą mieli okazję sprawdzić jak działa stworzony przez Aeris Futuro pierwszy w Polsce KALKULATOR CO2 czy wziąć udział w grach i akcjach miejskich o zachowaniach eko na rzecz środowiska. Projekt zrealizowany podczas Zielonego Jazdowa stanie się jednym z Zielonych Wydarzeń fundacji, dofinansowanym ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Projekt Zębatka www.zebatka.u-f-a.pl

Projekt Zębatka to organizowane od dwóch lat warsztaty podstawowych napraw rowerowych, adresowane głównie do kobiet. Dlaczego do kobiet? Dlatego, że ze względu na stereotypowe wzory ról płciowych kobiety mają mniejszą szansę na zdobycie praktycznych umiejętności technicznych. Na warsztatach można nauczyć się wszystkiego – od wymiany dętek, przez regulację hamulców, po zaplatanie i centrowanie koła. Odbywają się one na zasadach równościowych, zakładając, że uczymy się od siebie nawzajem. W ramach Zielonego Jazdowa Projekt Zębatka zaprasza na dwa warsztaty wymiany i łatania dętek. W programie trochę teorii (konstrukcja roweru, nazewnictwo, jak czyścić i konserwować rower) i dużo praktyki.

Szczegółowy program udostępniany będzie co tydzień na stronie internetowej CSW oraz na profilu FB Zielonego Jazdowa.

Przez cały czas trwania projektu będzie można sprawdzić działanie KALKULATORA CO2 oraz odwiedzić zamkowy ogród.

Podczas wszystkich weekendów przestrzeń parkingowa przed CSW będzie zamknięta dla samochodów - zostanie udostępniona dla rowerów.

Działająca w CSW Qchnia Artystyczna przeniesiona zostanie częściowo na dziedziniec, gdzie posiłki spożywać będzie można w zielonym otoczeniu – zaaranżowanym specjalnie na czas trwania projektu.

Całość projektu zostanie zakończona spotkaniem zorganizowanym przy udziale EUNIC - European Union National Institutes for Culture. www.eunic-online.eu

EUNIC jest międzynarodową siecią instytucji kulturalnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Założona została w 2006 roku, aktualnie liczy 29 członków z 25 krajów.
Członkowie EUNIC działają w ponad 150 krajach, na polu 2000 dziedzin: m.in. w sztuce, edukacji, nauce, lingwistyce, dialogu międzykulturowym i sektorach rozwojowych.


Przestrzeń w parku w ramach projektu Zielony Jazdów zostanie podzielona na strefy:
*gotowania i spożywania posiłków – pawilon
*warsztatów: kulinarnych; koncepcyjnych i realizacyjnych ( m.in. Slow Food, Warszawska Kooperatywa Spożywcza, Projekt Zębatka)
*sportu/tańca: joga, tai chi, masaże ( m.in. Astanga Yoga Studio, Thain Sun)
*muzyki (koncerty, sety dj’skie)
*kina (projekcje)
*edukacji – spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, ekspertami itp.
*strefa all: możliwość korzystania z przestrzeni parku niezależnie od organizowanych wydarzeń

PROGRAM RAMOWY:
PIĄTKI:
Godz. 20.00 – spotkania z ekspertami, wykłady
Godz. 21.00-22.00 – projekcje filmowe
Godz. 18:00-21:00 - pikniki slowfoodowe

SOBOTY:
Ok. godz. 19.00 – spotkania z ekspertem, wykłady
Ok. godz. 20.00 – koncerty
Godz. 11.00 – 18.00 - warsztaty: kulinarne, koncepcyjne, realizacyjne

NIEDZIELE:
od godz. 11.00 – joga, thai chi, masaże
od godz. 11.00 – warsztaty (kulinarne, koncepcyjne, realizacyjne)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz