czwartek, 9 lipca 2009

5 edycja FreeFormFestival 20095 jubileuszowa edycja festiwalu
16 – 17 października 2009
Centrum Kultury Koneser
Warszawa, ul. Ząbkowska 27/31
KARL BARTOS Electric Music / Kraftwerk / GERMANY
współtwórca sukcesu Kraftwerk
autor i współkompozytor najsłynniejszych utworów grupy

Karl Bartos, absolwent konserwatorium w Düsseldorfie, legendarna postać muzyki elektronicznej, znany z klasycznego składu kultowego zespołu Kraftwerk, a także z nagrań solowych jako Electric Music. Bartos miał istotny wkład w rozwój muzyki Kraftwerk. Jego nowatorskie podejście do połączenia dźwięku i obrazu miały bez wątpienia wpływ na późniejszy rozwój współczesnej muzyki elektronicznej.

Początkowo Bartos grał w zespole Sinus, jednak w roku 1975 podczas amerykańskiego tournee dołączył do Kraftwerk, jako główny perkusista. Tak powstał klasyczny skład Kraftwerk: Bartos, Flur, Shchnieder i Hütter w którym zespół nagrał swoje największe dzieła. Karl Bartos jest współkompozytorem i autorem tekstów do najważniejszych i najsłynniejszych albumów zespołu: Radioaktivitat, Trans-Europe Express, The Man-Machine czy Computer Word i Electric Cafe. Tworzył też oprawy wizualne wykorzystywane na koncertach. Po jego odejściu w 1991 roku, zespół praktycznie przestał tworzyć nowe kompozycje, grał trasy koncertowe i do ich potrzeb przygotowywał nowe wersje starych przebojów.

W latach 90tych Bartos stworzył Electric Music - zespół, repertuarowo zbliżony do ostatnich produkcji Kraftwerk – stąd zbieżność z nazwą jednej z płyt. W ramach projektu ukazały się dwie płyty Esperanto (1993) - nagraną w języku esperanto oraz Electric Music (1998). W tym czasie współpracował także z innymi artystami, z Bernardem Sumnerem (Joy Division, New Order), Johnnym Marrem (Electronic, The Smiths) i zespołami OMD, Mobile Homes i Information Society. Obecnie z powodzeniem koncertuje i wydaje płyty pod własnym nazwiskiem. W roku 2003 ukazał się album Communication, jako Karl Bartos, na którym znalazły się między innymi utwory I'm the Message, Camera i Ultraviolet.
Dziś wiele czasu poświęca edukacji. Jest uznanym profesorem sztuk audiowizualnych na Berlińskim Uniwersytecie. Prowadzi wykłady oraz pokazy i prezentacje multimedialne na całym świecie. Realizuje również specjalne pokazy kinowe i wideo instalacje. Równolegle koncertuje jako trio, wykonując zarówno swoje solowe produkcje, jak też najważniejsze utwory z repertuaru Kraftwerk jak The Model, Numbers, The Robots, Tour de France czy Home Komputer, których jest współautorem.

Podczas 5 jubileuszowej edycji FreeFormFestival artysta nie tylko przedstawi swój dorobek muzyczne, ale również zaprezentuje dokonania w sztuce audiowizualnej.

www.kartbartos.com
http://www.myspace.com/karlbartos

Dyskografia:
Kraftwerk
1975: Radio-Activity
1977: Trans-Europe Expres
1978: The Man-Machine
1981: Computer World
1986: Electric Café
Elektric Music (obecnie Electric Music)
1993: Esperanto
1998: Electric Music
Electronic
1996: Raise the Pressure
Karl Bartos
2003: CommunicationWHOMADEWHO
Gomma Records / Denmark
objawienie sceny disco punk i electropopObjawienie sceny disco punk, electropop i house. Duńskie trio, założone przez Jeppe Kellberga – wokalistę, autora piosenek i gitarzystę wywodzącego się z awangardowej sceny jazzowej, basistę Tomasa Hoffdinga, oraz gitarzystę i znakomitego Dj’a – Tomasa Barforda. Czerpią z psychodelii lat 60tych, disco, elektroniki z lat 90tych. W ich muzyce ciągle można odnajdywać nowe dźwięki i inspiracje: house, ciężkie linie basu oraz grunge, momentami w swoje twórczości ocierają się o granice kiczu. Mają na swoim koncie 3 albumy, wszystkie nagrane dla niemieckiej wytwórni Gomma. Tu ukazały się ich największe przeboje jak Out The Door czy Space To Rent, które grali najsłynniejsi dje’e na świecie.


Zespół zasłynął z niezwykłych widowiskowych koncertów- performance’ów. Trio na scenie to absolutne szaleństwo, zazwyczaj poprzebierane w niekonwencjonalne stroje np. klownów czy strachów na wróble, itp. Ich koncert to solidna dawka energii, jak imprezowy miks, który elektryzuje publiczność. Nie jest więc zaskoczeniem, że Duńczycy grali obok takich znakomitości, jak: Daft Punk, Soulwax, Hot Chip, Justice czy LCD Soundsystem. Efektem wspólnych koncertów był remix singla TV Friend, który dla WhoMadeWho przygotowali Hot Chip.

W październiku zaprezentują się na żywo podczas jubileuszowej edycji FreeFormFestival 2009, która po raz pierwszy odbędzie się w Centrum Kultury Koneser.

Dyskografia:

2005 WhoMadeWho2006 Green Versions2009 The Plot

www.myspace.com/whomadewhomusic
www.whomadewho.dk
Organizator festiwalu: Good Music Productions www.goodmusic.com.pl

Jeśli chciałbyś otrzymać wszystkie ważne informacje o FreeFormFestival i kolejnych edycjach zarejestruj się w naszym newsletterze na stronie www.freeformfestival.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz