poniedziałek, 26 marca 2012

3 Międzynarodowy festiwal kultury komiksowej LIGATURA // 19-22.04.2012 Poznań

3 Międzynarodowy festiwal kultury komiksowej LIGATURA
19-22.04.2012 Poznańwww.ligatura.eu
www.facebook.com/LigaturaFest

::::::: www.ligatura.eu ::::::
:: facebook/LigaturaFest ::

Ligatura to wydarzenie wyjątkowe na skalę nie tylko Polski ale i w regionie środkowej Europy. Festiwal wyróżnia stawianie na najciekawsze i najnowsze zjawiska poszczególnych komiksografii oraz kilka wyjątkowych rozwiązań promocyjno - popularyzatorskich.
Ligatura pokazuje, co ciekawego dzieje się w komiksie oraz jak róznorodne estetycznie i fabularnie jest to medium.

LIGATURA :
prawdopodobnie najbardziej międzynarodowy
festiwal komiksu i story artu w Polsce

Miejsca festiwalowe:
Centrum Kultury Zamek,
Biblioteka Uniwersytecka UAM,
Teatr Ósmego Dnia,
Galeria Malingrad
Kino Muza,
Kolektyw 1A
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Kluby i kawiarnie:
Klub festiwalowy: Zielona Gęś

Dofinansowanie:
Austriackie Forum Kultury w Warszawie,
Biblioteka Uniwersytecka UAM,
Czeskie Centrum w Warszawie.
Rumuński Instytut Kultury,
Samorząd Województwa Wielkopolskiego,
Węgierski Instytut Kultury,
Urząd Miasta Poznania,

plakat Ligatura 2012 ::: Jay Wright / Wielka Brytania
http://dl.dropbox.com/u/21400957/LIGATURA%20POSTER%20FINAL%20EDITED.jpg

Patroni medialni
Aktivist /// Aleja Komiksu /// Artpapier /// Booklips.pl /// Czas Kultury /// Don't Panic ///
Fresh Mag /// Gildia /// Hiro /// IKS /// Komiksomania /// Ksiazka.net /// Mad&Mad ///
Miasto w Komie /// Poznan I Love You /// Radio Merkury /// Poltergeist /// Soul /// Splot /// Take Me /// Zeszyty Komiksowe
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Na Festiwal składają się:

LIGATURA PITCHING 2012 - jedyne na świecie pitchingi komiksowe.
To seria spotkań autorów wyselekcjonowanych spośród zgłoszeń projektów z międzynarodową komisją jurorów. Celem spotkań jest promocja najciekawszych artystów oraz publikacja zwycięskich prac. Spotkania mają formę krótkich 5 minutowych prezentacji pomysłu na album, serię lub krótszą formę komiksową. Prezentacja może mieć charakter multimedialny, może być przedstawieniem szkiców, bądź gotowych plansz i scenariusza.
Jury Ligatura Pitching 2012:
Ria Schulpen (Belgia)
W 1985 roku załoźyła bibliotekę komiksów, która z czasem przerodziła się w niewielkie lecz prestiżowe wydawnictwo Bries. Jego nakładem ukazują się książki komiksowe belgijskich i zagranicznych autorów, których głównym celem jest odkrywanie przed czytelnikiem różnorodnych form wizualnych narracji.
Christian Maiwald (Niemcy)
Ukończył kulturoznastwo poświęcając swoją pracę dyplomową badaniom nad odbiorem komiksu przez społeczeństwo niemieckie. Przez kolejne lata pracował w wielu różnych wydawnictwach komiksowych. Od 2005 roku związany jest z jednym z największych niemieckich wydawnictw zajmujących się komiksem, Reprodukt. Ponadto, jest współtwórcą portalu HYPERLINK "http://www.graphic-novel.info/" www.graphic-novel.info.
Tomáš Prokůpek (Czechy)
Współtwórca i współredaktor znakomitego czasopisma "Aargh!", które od 2000 roku ukazuje się w Czechach. Niezmordowany krzewiciel kultury komiksowej w naszym układzie planetarnym. Jednym słowem: ambasador czeskiego komiksu. Jako jeden z członków stowarzyszenia Analphabet Books ewangelizuje i nawraca. Nieoceniony pomocnik przy realizacji CENTRALI.
David Schilter (Łotwa)
Absolwent prawa szwajcarskiego mieszkający i pracujący na Łotwie, zwanej „krajem, który śpiewa”. W 2007, razem z Zanem Zajanckauską i grupą Łotyszy powołał do życia pierwszy łotewski magazyn komiksowy "kuš!". Od tamtej pory regularnie organizuje warsztaty komiksowe i wystawy na Łotwie i poza nią, i nie spocznie, dopóki nie zaczną nazywać jej „krajem, który rysuje”.
Eleonóra Takács (Węgry)
Spędziła swoje dzieciństwo w Algierii, gdzie zainteresowała się komiksem. Prowadziła księgarnię komiksową i była współorganizatorem Pierwszego Festiwalu Komiksowego w Budapeszcie (2005). Obecnie jest dyrektorem wydawnictwa komiksowego oraz Prezesem Węgierskiego Stowarzyszenia Komiksowego (kepregeny.info).

link na katalog z Ligatura Pitching 2010:
http://issuu.com/tranzyt/docs/ligatura_katalog_piczings_net
link na katalog z Ligatura Pitching 2011:
http://issuu.com/tranzyt/docs/ligatura_pitching_net

----------------------------------------------------------------------------------------------------

WYSTAWY TEMATYCZNE prezentujące dokonania sztuki komiksu w obszarach problemtyki społecznej, artystycznej, feministycznej, autorefleksji gatunku.
10 międzynarodowych wystaw i 3 wystawy polskie:

Anke Feuchtenberger
Jest jedną z najbardziej znanych niemieckich rysowniczek komiksowych. Urodziła się w Berlinie Wschodnim w 1963 roku, gdzie ukończyła Wydział Grafiki w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych. Obecnie mieszka w Hamburgu i wykłada w Pracownii Ilustracji na tamtejszym Hochschule für Angewandte Wissenschaften. Tworzy komiksy, ilustracje, rysunki oraz aktywnie działa w przestrzeni publicznej. Jej charakterystyczna kreska od lat śledzona jest przez miłośników dobrego komiksu. Pierwsze polskie wydanie książki „Somnambule” ukaże się w kwietniu nakładem wydawnictwa Centrala.
Wernisaż: 19 kwietnia, godz. 19.00, Aula Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

COMIXIADE
Wystawa prac z dziedziny grafiki i komiksu artystów z Holandii, Serbii, Czech, Polski, Hiszpanii, Chorwacji, Włoch, Libanu i Białorusi, którzy tworzą międzynarodowy projekt Comixiade. W ramach projektu odbywają się jamy komiksowe organizowane w różnych częściach Europy. Podczas festiwalu Ligatura będzie możliwość spotkania się z artystami oraz obejrzenia ich ostatnich prac.
Wernisaż: 21 kwietnia, godz. 17, mieszkanie na ul. Klonowica 3/5

SILENCE
Instalacja multimedialna, efekt międzynarodowego konkursu na komiks bez słów. Ideą konkursu jest promowanie rodzaju twórczości komiksowej, w której formą narracji są jedynie obrazy.
Wernisaż: 19 kwietnia, godz. 20, ?????????????????????????

MASZIN
Gdy we wrześniu 1939 roku przebiegły Hitler wprowadził w życie swój plan zniszczenia polskiej kultury, armia nazistowskich krytyków sztuki dokonała ogromnego spustoszenia w kręgach artystycznych. Ostatnim bastionem narodowego oporu, jednocześnie gwarantem przetrwania w nadchodzących czasach stał się KOMIKS.
Oto - po raz pierwszy w Poznaniu - najwybitniejsi spadkobiercy tej tradycji, komiksowa przednia straż, zjednoczeni pod stojącym sztywno na wietrze plastikowym banerem komiksowej specgrupy MASZIN w bezkompromisowy sposób ignorują kolejne głosy krytyki, budując swój niepodatny na zarazę hitlerowskiej publicystyki świat.
Wernisaż: 20 kwietnia, godz. 20, Kolektyw A1


ATLANTIS Kuba Woynarowski
Idea wystawy nawiązuje do alegorycznych przedstawień martwych natur, popularnych w XVII-wiecznym malarstwie europejskim – zależnie od języka którym się posługujemy, możemy interpretować je jako obrazy śmierci (nature morte), ale również jako zapis „cichego życia” (stilleben). Scenerią prezentowanej historii – opowiedzianej w formie nielinearnej sekwencji grafik – jest przestrzeń opuszczonych ogródków działkowych, przeistaczających się w rezerwat dzikiej przyrody. Opowieść bez słów toczy się również bez udziału „bohaterów”, choć do końca nie wiadomo czy wynika to tylko z nieobecności właściciela ogrodu, czy też z nagłego zniknięcia wszystkich ludzi. Jedynymi mieszkańcami posesji – opanowanej teraz przez bujną roślinność – są insekty, przyspieszające proces dekonstrukcji ludzkiego świata.
Wernisaż: 21 kwietnia, godz. 18.30, Galeria Malingrad

POLAKÓW UCZESTNICTWO W KULTURZE Janek Koza
Janek Koza urodził się we Wrocławiu. Jest absolwentem wydziału malarstwa tamtejszej ASP. Jego prace można było zobaczyć m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Poznaniu, klubie „Mózg" w Bydgoszczy, a także na wystawie „Granice malarstwa" w warszawskim CSW. Nazywany jest gwiazdą i legendą wrocławskiej awangardy artystycznej.
Janek Koza rysuje komiksy dla przyjemności, na życie zarabia, pracując w agencji reklamowej G7. I nie nazywa się Janek Koza. To tylko pseudonim, tak swojski i zwyczajny jak jego historie.
Wernisaż: 19 kwietnia, godz. 18.00, Biblioteka Uniwersytecka

Matea Branei
jest rumuńskim artystą, autorem komiksów, twórcą animacji i ilustracji. Tworzy filmy promocyjne do tak prestiżowych wydarzeń kulturalnych, jak Spot OneWorld Roamania Human Rights Film Festival, Next - International Short & Medium Lenght Film Festival czy ogólnokrajowej kampanii promującej czytelnictwo książek. Przygotowuje okładki magazynów oraz plakaty. Jego ilustracje, których mottem przewodnim zdaje się być hasło „życie, ironia, sarkazm, dramat”, pokazywane były na wielu krajowych i międzynardowych wystawach.
Matea Branei stworzy mural na fasadzie jednej z poznańskich kamienic.

RADAR. Austrian comics review
Wystawa prezentuje współczesną austriacką scenę komiksową. To okazja do poznania medium będącego przez dekady w Austrii niemal poza zasięgiem, a mającego dziś wiele twarzy: międzynarodowe wystawy, tłumaczenia nowel graficznych na różne języki, międzynarodowe nagrody dla artystów m.in. Nicolasa Mahlera czy Uli Lust (Angoulem).
Radar - to przegląd prac najważniejszych austriackich artystów jak: Nicolas Mahler, Kabinett Verlag, Michael Hacker, Atzgerei Vienna, tonto comics, Unkraut Comics, Simon H, Abbrederis, Edda Strobl, Kriebaum, Helmut Kaplan, da steff....
Wernisaż: 20 kwietnia, godz. 18.00 w Centrum Kultury Zamek

COMICS IN BRNO
Brno in Comics to wystawa prac autorów skupionych wokół magazynu komiksowego Aargh!
Brno in Comics to dwanaście krótkich komiksów stworzonych specjalnie by pokazać dwanaście niezwykłych miejsc w Brnie i okolicy w interpretacji języka komiksu. Autorzy na swój sposób przedstawiają największe zabytki Brna, takie jak Stará radnice (Dan Černý), Jeskyně Pekárna (Vladimír Tučapský) czy Vila Tugendhat (Emil Norm). Nie zabraknie też miejsc zazwyczaj ukrytych przed oczami turystów, jak Husovický wiaduktu (Jiří Zimčík), kompleks  rojovky (Vendula Chalánková) czy fenomen komunikacji nocnej (Tomáš Kučerovský). Forma i temat poszczególnych komiksów się różnią, nie brakuje dokumentów, osobistych wspomnień, fantazji... Zapraszamy do poznania Brna inaczej – zza komiksu!
Wernisaż: 19 kwietnia, godz. 16.00 ????????????????????

PINKHELL
Wspólna Wystawa Węgierskiego Stowarzyszenia Komiksowego i Akademii Komiksu przemierza kraj od grudnia 2010 roku. Artyści biorący udział w wystawie to: Cserkuti Dávid, Fábián István, Fehér Zoltán, Felvidéki Miklós, Fórizs Gergely, Fritz Zoltán, Gáspár Tamás, Győri Tibor, Haragos Péter, Haránt Artúr, Jáger Attila, Juhász Gergő, Lanczinger Mátyás, Matheika Gábor, Szabó Jenő, Tamási Antal, Tálosi András, Tikos Péter, Zabos Csaba, Zsoldos Péter, varga Zsolt, Vass Richárd.
Wernisaż: 20 kwietnia, godz. 19.00 w Centrum Kultury Zamek

---------------------------------------------------------------------------------------------------
EAST COVER MARKET Ligatura 2012 czyli stoiska handlowe w miejscach festiwalowych (Centrum Kultury Zamek, II piętro sala 213 oraz Kino Muza) gdzie swoje publikacje będą prezentować wystawcy z Czech, Łotwy, Niemiec, Chorwacji, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Serbii, Słowenii, Bułgarii, Holandii, Ukrainy, Finlandii i Polski.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

WYKŁADY MISTRZOWSKIE czyli spotkania z wybitnymi artystami komiksowymi, teoretykami i historykami komiksu. Wykłady wygłoszą:

Grzegorz Janusz (Polska)
urodzony w 1970 r.; od ponad 20 lat mieszka w Warszawie; autor opowiadań i scenariuszy; debiutował w 1991 r.; publikował m.in. w „Nowej Fantastyce”, „Machinie”, „Lampie”, ”Playboyu”, „Misiu” i „Frondzie”; jego teksty były tłumaczone na francuski, niemiecki, czeski, rosyjski i litewski; współpracuje z najwybitniejszymi polskimi rysownikami.

Anke Fauchteberger (Niemcy)
Jest jedną z najbardziej znanych niemieckich rysowniczek komiksowych. Urodziła się w Berlinie Wschodnim w 1963 roku, gdzie ukończyła Wydział Grafiki w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych. Obecnie mieszka w Hamburgu i wykłada w Pracownii Ilustracji na tamtejszym Hochschule für Angewandte Wissenschaften. Tworzy komiksy, ilustracje, rysunki oraz aktywnie działa w przestrzeni publicznej. Jej charakterystyczna kreska od lat śledzona jest przez miłośników dobrego komiksu. Pierwsze polskie wydanie książki „Somnambule” ukaże się w kwietniu nakładem wydawnictwa Centrala.

José Alaniz (USA)
profesor języka rosyjskiego i literatury rosyjskiej na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle. Autor licznych publikacji z zakresu teorii i historii komiksu oraz filmu. W lutym 2010 roku opublikował pierwszą książkę „Komiks: Comic Art in Russia”. Obecnie pisze monografię komiksu czeskiego. Posiadacz ogromnego zbioru komiksów, który częściowo przekazał Bibliotece Uniwersyteckiej w Waszyngtonie.

Antal Bayer (Węgry)
Urodzony w 1955 roku. Obronił w Budapeszcie pracę naukową poświęconą komiksowi. Tłumacz i edytor wielu komiksów, m.in. Batmana, Asteriksa, The X-Men i Larego Wincha. Założyciel i pierwszy prezes Węgierskiego Stowarzyszenia Komiksowego w latach 2005-2009. Inspirator festiwalu komiksu w Budapeszcie i nagrody Alfabeta, przyznawanej najlepszemu komiksowi węgierskiemu od roku 2006. Pisze o komiksie na łamach wielu czasopism i blogów.

Wykłady Mistrzowskie odbędą się w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM w sobotę, 21 kwietnia 2012 roku, w godzinach 12.00 - 14.00. Wstęp wolny

----------------------------------------------------------------------------------------------------

CHECKPOINTS - przegląd filmów dokumentalnych i animowanych, wykorzystujących elementy języka komiksu i interpretujących ikony kultury komiksowej.

Comic Book Confidential reż. Ron Mann
Film dowodzi, że historia amerykańskiego komiksu miała równie burzliwy przebieg, co dzieje rock and rolla. Dzięki, takim artystom jak Robert Crumb, Will Eisner, czy Art Spiegelman dokonała się prawdziwa rewolucja. Komiks „wydoroślał”, przestał być medium wyłącznie dla dzieci. Stał się częścią amerykańskiej kontrkultury. Jak się okazuje między rysunkowymi kadrami można ukryć zapas dynamitu, przy którym bledną wszystkie punkowe kawałki razem wzięte.
Kino Muza, 19 kwietnia, godzina: 22.30, bilet 5 zł
oraz
Kino Muza, 22 kwietnia, godzina: 20.30, bilet 10 zł

Animation Now!
Zostaną zaprezentowane filmy, które wybrano w ogólnopolskim konkursie festiwalu Animation Now! na najciekawsze realizacje z ostatnich kilku lat. Wyselekcjonowane animacje wyróżniają się oryginalną formą i narracją, świeżym powiązaniem obrazu z muzyką oraz innowacyjnym wykorzystaniem i łączeniem tradycyjnych i współczesnych technik – od animacji komputerowej 2D, plastelinowej, rysunkowej i lalkowej po techniki mieszane, a nawet ożywioną wełnę i animację sypaną cukrem.
Kino Muza, 20 kwietnia, godzina: 21.30, bilet 10 zł

W Ostaniej Chwili reż. Mateusz Szlachtycz
W filmie występują niemal wszyscy nestorzy polskiego komiksu: Janusz Christa (zmarł w 2008 roku), Papcio Chmiel czyli Henryk Chmielewski, Bogusław Polch, Tadeusz Baranowski, Szarlota Pawel, Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak, Tadeusz Raczkiewcz, Maciej Parowski. W charakterze ekspertów i przewodników - dwaj najważniejsi teoretycy komiksu: dr Adam Rusek i dr Jerzy Szyłak.
Aby film nie zamienił się w nużący wykład ilustrowany jest ogromną ilością animowanych fragmentów komiksów, niektóre z nich to narracyjne całostki z czytanymi dymkami. Film podzielony jest na rozdziały dziesięciolecia historii PRL – u: lata 50-te, 60-te, 70-te i 80-te.
Kino Muza, 21 kwietnia, godz. 16.00, bilet: 10 zł

The Art of Spiegelman reż. Clara Kupenberg Joelie Oosterlinck
Film o współzałożycielu magazynu Raw i jednym z twórców amerykańskiego komiksowego undergroundu w latach 60. i 70. Zdobywca nagrody Pulitzera w 1992 roku za komiks Maus. Swoje prace publikował w takich czasopismach, jak New York Times, Playboy, Village Voice. Były dyrektor artystyczny w fimie Topps Chewing Gum, który zasłynął tym, iż do opakowań gum do żucia dołączał nieco drastyczne obrazki z serii Garbage pails kids.
Kino Muza, 21 kwietnia, godz. 17.00, bilet: 10 zł

Alois Nebel reż. Tomáš Lunák
Alois Nebel pracuje jako dyspozytor na małej stacji kolejowej na granicy czesko-polskiej. Jest samotnikiem, który z zamiłowaniem czyta stare rozkłady jazdy. Patrzy na świat z perspektywy "kolejowej filozofii" i widzi pociągi, które dawno odjechały do przeszłości. Wrażliwość na kolejową transcendencję wiedzie go we własną podróż, podczas której spotyka różnych ludzi i ich historie. Długo oczekiwana adaptacja kultowego komiksu Jaroslava Rudiša i Jaromíra 99. Przy jego realizacji po raz pierwszy w historii czeskiej kinematografii wykorzystano metodę rotoskopii, w której modelem dla animacji są prawdziwi aktorzy.
Kino Muza, 19 kwietnia, godz. 21.00, bilety: 5 zł

Diabelskie Dzieci reż. Mariola Brillowska
Film tylko dla widzów dorosłych. Brillowska zastanawia się: jaki model rodziny obowiązywać będzie w przyszłości? W sześciu rysunkowych epizodach opowiada historie dzieci, które mordują rodziców. Akcja każdego z nich rozgrywa się w innym kraju. Pomiędzy epizodami komiksowa postać Marioli Brillowskiej rozwodzi się na temat upadku rodziny.
Kino Muza, 20 kwietnia, godz. 23.00, bilet: 10 zł


Pokaz filmów Janka Kozy
Filmy Janka Kozy pokazywane były na przeglądach na całym świecie - w Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Japonii, Holandii, Czechach, Austrii (przegląd „Od monumentu do marketu. Przestrzeń publiczna w polskiej sztuce wideo" w wiedeńskiej Kunsthalle). Zainteresowanie techniką wideo i sztukami plastycznymi prędzej czy później musiało zakończyć się tworzeniem animacji. Najpierw powstały jej proste formy, jak np. cykl „Liryka erotyczna" (1993-1994) czy „Konsumpcja" (1995), potem bardziej skomplikowane projekty - „Welcome in cybersex" (1999), „Psy" (2000), „ZTV - telewizja dla zwierząt" (2001). Najsłynniejszym i najdłuższym cyklem filmów animowanych Janka Kozy są „Erotyczne zwierzenia" powstałe w 1996 roku, które prezentowane były w Canal+. W każdym odcinku Koza czynił bohaterami „zwykłych ludzi", którzy dzielili się miłosnymi historiami ze swego życia.
Centrum Kultury Zamek, 20 kwietnia, godz. 12.00, wstęp wolny
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WARSZTATY
ORBIS PICTUS
warsztaty narracji wizualnej
Tematyka dwudniowych warsztatów dotyczy różnorodnych metod konstruowania wizualnej narracji. Medium rysunku stanowi tu punkt wyjścia dla treningu kreatywności obejmującego m.in. prezentację wybranych przykładów sztuki narracyjnej; ćwiczenia polegające na syntetycznym, wizualnym „tłumaczeniu” wyrażeń językowych; konstruowanie diagramów, opartych o słowno-obrazowe skojarzenia; eksperymenty w duchu „constrained comics” (narracyjne „pętle”, wizualne krzyżówki, komiksy składkowe); brainstorming i pracę kolektywną.
Kuba Woynarowski jest wykładowcą ASP w Krakowie, gdzie na co dzień prowadzi zajęcia poświęcone komiksowi i ilustracji.
Warsztaty zamknięte

KUŠ
Warsztaty oraz komiksowy jam (język angielski)
kuš! (łotewski odpowiednik dla "pssst") to istniejący od 2007 roku, znany magazyn komiksowy z Łotwy. Obecnie jest on jedynym magazynem komiksowy na Łotwie. kuš! ukazuje się po angielsku cztery razy do roku, czasem jako magazyn w wersji kieszonkowej, innym razem jako wielkoformatowy plakat, bądź zestaw pocztówek. Na zaproszenie organizatorów festiwalu, twórcy magazynu przeprowadzą warsztaty oraz spotkanie o charakaterze komiksowego jamu, których celem jest popularyzacja komiksu, jak również promocja artystów.
Warsztaty: 20 kwietnia, godz. 11.00 - 14.00 , Centrum Kultury Zamek,
wstęp na zapisy (+ kaucja 20 zł zwracana po zakończeniu warsztatów), ilość miejsc ograniczona.

Game Over. Komiksowy jam pożegnalny otwarty dla publiczności i zaproszonych gości:
22 kwietnia, godz. 14.00, Centrum Kultury Zamek, wstęp wolny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz