czwartek, 29 września 2011

3. KUCHNIA + FOOD FILM FEST



Aż 11 filmów dokumentalnych i 2 fabularne, z Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji przygotowali organizatorzy dla uczestników 3. Kuchnia+ Food Film Fest.

Organizowany przez kanał Kuchnia+ przegląd startuje w piątek, 21 października w Warszawie i Poznaniu. Na uczestników tegorocznej edycji czeka większa niż w latach ubiegłych liczba filmów. Wśród 13 pokazywanych w tym roku produkcji wyjątkowo znajdują się 2 filmy fabularne, co jest zupełną nowością na Kuchnia+ Food Film Fest. Impreza odbywać się będzie jednocześnie w warszawskim kinie Kultura oraz poznańskiej Muzie.

W piątek, 21 października przegląd otworzy peruwiański film „O gotowaniu i innych marzeniach”, opowiadający o tajnikach i kulturze lokalnej kuchni. Następnie, w fascynującym koreańskim dokumencie z 2010 roku „Niezwykła kulinarna wyprawa Mujin”, tytułowa mniszka zabierze widzów w wyjątkową podróż w głąb buddyjskich smaków i aromatów.
Tego dnia można będzie obejrzeć także: amerykańsko-japoński film „Jiro śni o sushi” (2011) - historię Jiro Ono, japońskiego mistrza sushi, najstarszego nadal pracującego trzygwiazdkowego szefa kuchni.
Piątkowy wieczór zakończą krótkometrażowa fabuła „Tak, jak należy” Davidego Minnelli oraz przeznaczona wyłącznie dla dorosłego widza „Ostatnia wieczerza”, opowiadająca o ostatnich posiłkach więźniów skazanych na karę śmierci.

Dzień później, w sobotę, 22 października, uczestnicy przeglądu, dzięki produkcji „Farma na ciężarówce” (2011) w reżyserii Iana Cheneya, dowiedzą się, że uprawa żywności ekologicznej możliwa jest nawet na ciężarówce.
Kolejnym filmem tego wieczoru będzie wyreżyserowany w 2010 r. przez Walthera Grotenhuisa „Życzymy Państwu smacznego”, w którym twórcy przyglądają się temu, gdzie produkowana i jak transportowana jest żywność i jaki to ma wpływ na środowisko oraz lokalne społeczności.
Ostatnim sobotnim filmem będzie poruszający kwestie marnotrawienia żywności i przeciwstawiającej się temu idei freeganizmu niemiecki „Skosztuj z kosza”.

Ostatniego dnia 3. Kuchnia+ Food Film Fest, w niedzielę, 23 października organizatorzy przygotowali dla młodych widzów pokaz dokumentu „Elisha wśród kakaowych drzew”, który pokaże, jak wyglądają owoce głównego składnika czekolady - kakaowca oraz jak przebiega jego uprawa.
Natomiast po południu zaplanowano pokaz dwóch filmów o historii, produkcji i kulturze picia dwóch popularnych na całym świecie trunków alkoholowych: „Whisky. Tradycja wyspy Islay” i „Film o piwie”.
Z kolei w pokazywanych tego samego dnia „Trzech gwiazdkach” widzowie zagłębią się w świat gwiazdek Michelina, będących symbolem prestiżu, kulinarnej doskonałości oraz najwyższego kucharskiego kunsztu wybitnych szefów kuchni na całym świecie.
Trzeci przegląd Kuchnia+ Food Film Fest zakończy polska premiera filmu „Tost. Historia chłopięcego głodu” z Heleną Bonham Carter i Freddiem Highmorem. Prezentowana na tegorocznym MFF w Berlinie produkcja powstała na podstawie bestsellerowej autobiografii brytyjskiej gwiazdy kulinariów, dziennikarza i krytyka - Nigela Slatera, którego polscy widzowie znają z anteny Kuchni+.

Wszystkim pokazom będą towarzyszyły spotkania z zaproszonymi gośćmi: bohaterami i twórcami filmów, znawcami i miłośnikami sztuki kulinarnej, a także poczęstunki dla widzów związane z tematyką filmów i inne wydarzenia specjalne. Bilety na każdy z 9 pokazów filmowych, w cenie 12 zł, będą do nabycia od 1 października w warszawskim kinie Kultura, poznańskim kinie Muza oraz na portalu Ebilet.pl

piątek, 23 września 2011

KaCeZet i FUNDAMENTY




Premiera albumu – 14 października 2011r.!!
Mix zapowiadający album:



Fundamenty to nowy projekt muzyczny KaceZeta – artysty znanego dotychczas głównie na polskiej scenie reggae/dancehall.
Mimo wyraźnych inspiracji tymi gatunkami, brzmienia Fundamentów nie da się łatwo zamknąć w szufladce.
Warstwę muzyczną cechuje prostota formy. Kompozycje są zgrabne, zaczepiają chwytliwymi ale nie tandetnymi melodiami.W nagraniach zostały wykorzystane głównie instrumenty akustyczne, co nadało brzmieniu kameralności.
Wielkim atutem tych prostych piosenek jest warstwa liryczna.
KaceZet pokazuje wielki styl, sypiąc z rękawa grami słownymi i błyskotliwymi porównaniami. Bez wysiłku bawi się akcentem, nadając polskiemu językowi unikalną melodykę.
W zgrabny sposób opowiada o sprawach istotnych i trudnych, (Fundamentalnych) unikając jednocześnie wpadnięcia w pułapki patosu czy banału.
Dzięki swej szczerości, bezpośredności i luzowi, potrafi wystąpić wobec słuchacza z pozycji dobrego przyjaciela, dbającego o nasze powodzenie.
Materiał został wyprodukowany przez Dżeksonga Onaszkiewicza – lidera legendarnego reggaeowego zespołu Immanuel.
Podstawowy skład zespołu stanowią:
gitara, wokal: KaCeZet
gitara: Jacek "Dżeksong" Onaszkiewicz
bas: Alfred Laskowski
perkusja: Beniamin Onaszkiewicz

muzycy sesyjni i goście biorący udział w nagraniach


Grzegorz "Sorbee" Sorbian - gitara solowa
Maciej "Mad Mike" Malicki - wokal
Marcel "Junior Stress" Galiński - wokal
Maurycy "Rastamaniek" Tarkowski - wokal
Norbert "Norbullo" Kubacz - kontrabas



Lista Utworów:

1. Fundament feat. Mad Mike
2. Nadciąga
3. Darwin
4. Ład i Chaos
5. Miłość pieprzy rację feat. Junior Stress
6. Kocham swoje miasto
7. Nie boję się życia
8. Masz Ci los feat. Rastamaniek
9. Sługa
10. Witam witalnie
11. Dziady

środa, 21 września 2011

American Film Festival



american film festival
15-20.11.2011 wrocław


Przez sześć dni przedstawimy pełne spektrum kina amerykańskiego. W czterech sekcjach zaprezentujemy wybór kilkudziesięciu najciekawszych filmów ostatniego roku. Będą to polskie i europejskie premiery.

HIGHLIGHTS
- najnowsze, głośne tytuły z gwiazdorską obsadą. Podczas drugiej edycji festiwalu pokażemy między innymi: Jack Goes Boating Philipa Seymoura Hoffmana oraz Restless Gusa van Santa ze wspaniałymi rolami Mii Wasikowskiej i debiutującego Henry’ego Hoppera. Hollywoodzkim hitem będzie Last Night z Keirą Knightley i Samem Worthingtonem.

The Dish and the Spoon ze świetną kreacją Grety Gerwig i LOVE z muzyką Angels&Airwaves to dwa z dziesięciu filmowych odkryć, składających się na sekcję SPECTRUM – panoramę niezależnego kina amerykańskiego ostatniego roku, ujawniającą nowych twórców, nowe talenty i zjawiska.

AMERICAN DOCS - najważniejsze produkcje dokumentalne sezonu, ukazujące oblicze Ameryki XXI wieku. Wśród prezentowanych filmów znajdą się: laureat konkursu publiczności zeszłorocznego SXSW Marwencol czy American Grindhouse o historii kina exploitation, z udziałem między innymi Quentina Tarantino.

ON THE EDGE - odkrycia, eksperymenty, filmy „na granicy” uznanych form i dopuszczalnych treści i filmy artystów (w tym nowe dzieło „ojca” awangardy nowojorskiej Jonasa Mekasa Sleepless Nights Stories).

RETROSPEKTYWY


TODD SOLONDZ, ucieleśnienie amerykańskiego twórcy niezależnego. Od kinowego debiutu Witajcie w domku dla lalek po najnowszy Dark Horse w jego twórczości przewija się tragikomiczna wizja wiecznego dorastania. Nie unika bulwersujących tematów obyczajowych, czego potwierdzeniem są głośne Happiness i Palindromy.

TERRENCE MALICK, twórca osobny, którego umiejętność łączenia hollywoodzkiego rozmachu z osobistym charakterem przesłania została potwierdzona Złotą Palmą w Cannes 2011 za Drzewo życia. W metafizycznym ujęciu amerykańskich pustkowi, dzikiej przyrody i ludzkiego zagubienia w świecie (w Badlands czy Niebiańskich dniach) nie ma sobie równych.

BILLY WILDER (1906-2002), reżyser, scenarzysta i producent urodzony w Suchej Beskidzkiej, którego dzieła takie, jak Podwójne ubezpieczenie, Bulwar Zachodzącego Słońca, Pół żartem, pół serio weszły na stałe do kanonu światowej kinematografii.

JOE SWANBERG, najważniejszy i zdecydowanie najbardziej płodny przedstawiciel ruchu mumblecore. Trzydziestolatek, którego osobiste i skrajnie niskobudżetowe filmy podbijają młodą publiczność i festiwale. W ramach przeglądu odbędzie się światowa premiera niedawno ukończonego filmu Caitlin Plays Herself.


Pełny program festiwalu od 28.10 na www.americanfilmfestival.pl
Internetowa sprzedaż karnetów (w cenie 170 zł) od 7.10 do 6.11.2011 (do wyczerpania puli).

wtorek, 20 września 2011

Grzybobranie




W gąszczu traw tekturowe grzyby, na drzewach wełniana jemioła, między gałęziami migoczące świetliki, a na niebie pluszowa chmura. 25 września podczas Grzybobrania Fundacja Form i Kształtów zamieni Park Kultury w Powsinie w las pełen bajkowych instalacji.



Przy wejściu do lasu rozdane zostaną mapy, atlasy grzybów oraz koszyki. Zbierając tekturowe grzyby niespodziewanie będzie można natknąć się na leśne instalacje. Inaczej niż w tradycyjnych przestrzeniach wystawienniczych, trzeba będzie zachować czujność, aby niczego nie przeoczyć. Nikt przecież nie wie, gdzie poszczególni projektanci zapragną ulokować przygotowane na Grzybobranie instalacje i czy w trakcie trwania „wystawy” niespodziewanie nie zmienią one swojego położenia.



Uciekając od szablonowych rozwiązań, wbrew prostym skojarzeniom, Fundacja Form i Kształtów postanowiła zaprezentować sztukę użytkową w nieoczywistym dla niej kontekście. Źródłem inspiracji dla ostatniego projektu Fundacji było grzybobranie, a tematem z jakim mieli zmierzyć się zaproszeni do współpracy projektanci – polska jesień. Wśród prac ukrytych między drzewami będzie można odnaleźć instalacje m.in. Niny Braun, Marty Niemywskiej, Mysikrólika, Magdaleny Frankowskiej i La Polki. Obok uznanych już projektantów las wypełnią projekty wyłonione w drodze konkursu na Obiekt Leśny, które oceniać będzie jury w składzie: Małgorzata Żmijska (Łódź Design), Tomek Rygalik (Studio Rygalik), Lidia Pańków (Wysokie Obcasy), Łukasz Drgas (Magazyn Praga) i Iza Rutkowska (Fundacja Form i Kształtów).



Grzybobranie – 25 września – godz. 12:00 -18:00 – Park Kultury w Powsinie

Co ma jajo do wiatraka?



Co ma jajo do wiatraka? Odpowiedź przyniesie weekend. Wystarczy wybrać się na rondo Wiatraczna, gdzie po zmroku znów będzie można zobaczyć kultową reklamę PolDrobu!

Trójwymiarowy mural nieistniejącego już zrzeszenia PolDrob od lat 70-tych ubiegłego wieku zdobił ścianę szczytową kamienicy przy Grochowskiej 215. Latem ubiegłego roku w skutek ocieplenia budynku został usunięty. Praca popularnie zwana „jajem” była prawdopodobnie jedyną nie tylko w Warszawie, lecz także całym kraju reklamą o charakterze przestrzennym. W jej centralnym punkcie była umieszczona wypukła, licząca ponad dwa metry wysokości konstrukcja jaja. Sprawiało to, że mural przez dziesięciolecia był punktem nadającym charakter dzielnicy, wyznaczał miejsce spotkań.

Naszym celem jest przywrócenie jaja Pradze. Zanim jednak (jako szczęśliwi posiadacze oryginalnej skorupki!) spróbujemy na dobre zrekonstruować reklamę, zapraszamy na wieczorne projekcje. Mamy nadzieję, że ten symboliczny powrót podkreśli nie tylko sentymentalną, lecz także artystyczną rangę muralu. W końcu reklamę tę, zarówno spośród reklam PRLu jak i współczesnych, wyróżniała po prostu doskonała grafika.

Projekcje będą odbywać się od piątku do niedzieli (23-25.09) w godz. 20-24. W programie atrakcje dla miłośników grafiki i vegańskiego drobiu pod bardziej klasyczną postacią.

Realizacja: GORO (Fundacja Vlepvnet) ANNA BRZEZIŃSKA-CZERSKA (Bliżej Konsumenta)

„Jajo” to ostatnia realizacja tegorocznego cyklu „UPDATES” to prezentacja międzynarodowej sławy artystów działających w przestrzeni publicznej. W tym roku powstał mural ELTONO oraz przez wakacje gościliśmy za sprawą kolektywu EXYZT Ufo na Placu na Rozdrożu.
Warszawiacy okazali się spragnioną publicznością propagowanych przez artystów i Fundację Vlepvnet działań i ideii uczestnictwa, partycypacji, zmienności, gdzie działania w przestrzeni publicznej nie tylko mają służyć pamięci, martyrologii czy ładnym obrazkom, ale mogą angażować na powrót mieszkańców we współtworzenie, poznawanie, odkrywanie swego miasta. Sukces poprzednich lat ukazuje, że mieszkańcy chcą mieć taki wpływ na wizerunek miasta, chcą kreować swoje małe życiowe przestrzenie w sposób aktywny.

Anna Brzezińska-Czerska
Inicjatorka i koordynatorka projektu „Bliżej konsumenta”, którego celem jest wydanie albumu poświęconego starym, warszawskim reklamom malowanym na ścianach budynków.
Absolwentka animacji kultury na polonistyce Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Filmu i Telewizji. Miłośniczka kina – nie tylko od strony widza (autorka m.in. dokumentu o neonach). Od siedmiu lat pracuje jako dziennikarka wydania warszawskiego „Rzeczpospolitej” (dziś działu kultury „Życia Warszawy”). Współpracuje przy licznych projektach społecznych, realizowanych m.in. z młodzieżą z trudnych środowisk. Na swoim koncie ma również współtworzenie i redakcję katalogów festiwali filmowych oraz albumu „Tu było kino”.

Goro
Jeden z najoryginalniejszych reprezentantów polskiej sceny nielegalnej prezentuje melancholijny mix form wysamplowanych z cywilizacyjnego kotła. artysta włamuje się za podszewkę rzeczywistości z pasją dziecka psującego zegarek. odpady i negatywy wielkomiejskiego życia selekcjonuje pod kątem pokrętnej postprzydatności, by potem przetworzyć w industrialną abstrakcję wibrującą na tajemniczej częstotliwości.

więcej informacji:
http://updateswarsaw.wordpress.com/
http://blizejkonsumenta.pl/

KONKURS: Film w 48 godzin




48 Hour Film Project to prawdziwe wyzwanie dla filmowców – ekipy mają dwie doby na przygotowanie, nakręcenie i zmontowanie krótkiego metrażu. W ramach tego eksperymentu rokrocznie powstają setki produkcji, z których najlepsze trafiają na pokazy do Cannes! Podczas poprzedniej edycji nakręcono 3 tys. filmów przygotowane przez prawie 45 tys. osób z 80 miast całego świata. Tej jesieni do wielkiego filmowego wyścigu będą mogły stanąć także ekipy z Polski. Godzina zero wybije 21 października o 18.00, kiedy to zakwalifikowane drużyny wylosują gatunek filmu, jaki mają nakręcić, poznają bohatera, który musi się w nim pojawić, oraz rekwizyt i linijkę tekstu do wykorzystania w produkcji. Tydzień później odbędą się projekcje, podczas których widzowie wskażą swojego faworyta. Równocześnie trzyosobowe jury składające się z profesjonalistów z branży audiowizualnej – Arkadiusza Tomiaka, Xawerego Żuławskiego i Jarka Barzana – wybierze najlepszy film, który weźmie udział w konkursie międzynarodowym i będzie mieć szansę na prezentację podczas specjalnych pokazów na festiwalu w Cannes!

Wszyscy chętni do zmierzenia się z czasem i konkurencją w filmowym wyścigu muszą zarejestrować się na stronie projektu www.48hfpwarsaw.pl do 14 października!

poniedziałek, 19 września 2011

Julia Marcell „JUNE”



3. października 2011, nakładem Mystic Production ukaże się nowy album Julii Marcell po tytułem "June". Jest to płyta, która przynosi wiele zmian względem swojej poprzedniczki "It Might Like You". Na pewno nie jest to już classical punk, nie ma już tej surowości brzmienia, instrumentarium zostało znacząco wzbogacone, zaś same utwory stały się bardziej cielesne, hipnotyczne.


"Nowa płyta jest kompletnie inna od "It Might Like You" i ta inność zaczyna się już na poziomie sposobu pracy nad nią" mówi Julia. "Tam było na żywo, zagraliśmy, nagraliśmy, zmiksowaliśmy. To był zapis momentu, lekki i malutki, dźwięk umiejscowiony był w bardzo określonej przestrzeni i wszystkie emocje się w niej wydarzały. Nowa płyta stwarza swoją własną przestrzeń. I dlatego powstawała długo i w bólach. Pochylaliśmy się nad każdym szczegółem, każdym brzmieniem, trochę tworzyliśmy taki własny świat dźwięków.”

Producent Moses Schneider, jego wieloletni współpracownik Ben Lauber (odpowiedzialny na "June" również za sound design) oraz Julia przez kilka miesięcy pracowali nad płytą na dwie zmiany. Później dołączył też Michael Ilbert (The Hives, The Cardigans), który miksując album nadał mu jeszcze więcej głębi i pięknie wydobył jego charakter podkreślając to, co najważniejsze, a ukrywając wszystko, co chce być zauważone dopiero po kilku przesłuchaniach.

"June" to przede wszystkim płyta o rytmie. Większość piosenek została nagrana z udziałem dwóch perkusistów, doszły też elektroniczne bębny, ale rytm jest tu również podstawą kompozycji, jest w słowach, strukturach piosenek, tworzy konstrukcje z warstw instrumentów i wokali nakładających się na siebie.
Wokali, które często same traktowane są jak instrument. "Chciałam uciec od dosłowności, od historii od a do b. Chciałam, aby teksty na tej płycie były bardziej niedopowiedziane, abstrakcyjne, żeby były raczej nastrojem, uczuciem, obrazem."

Julia Marcell jest wokalistką, kompozytorką i pianistką. Jej debiutancki album „It Might Like You” uznany został przez dziennikarzy muzycznych za jeden z najlepszych albumów w 2009 r. w Polsce. Z płytą wiąże się z ciekawa historia – krążek został nagrany dzięki wsparciu ludzi z całego świata, przy pomocy strony Sellaband.com - portalu zbudowanego na nowatorskiej koncepcji fanów inwestujących w muzykę. Płyta, podobnie jak teraz "June", ukazała się również w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, a Artystka regularnie koncertuje w tych i innych europejskich krajach. W ramach trasy promującej nowy album Julia z zespołem zagrają na jesieni także w Polsce.

Tracklista:
01. June
02. Matrioszka
03. Since
04. CTRL
05. Gamelan
06. Shores
07. Echo
08. I Wanna Get On Fire
09. Crows
10. Shhh
11. Aye Aye

czwartek, 15 września 2011

Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE 1–30 października 2011



Tegoroczna, trzecia edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE to ponad 60 wydarzeń – wystawy, wykłady, wycieczki, warsztaty, pokazy filmowe i projekty specjalne. Program festiwalu próbuje dać odpowiedź na trzy pytania, ważne dla każdego warszawiaka: Jak mieszkać tu taniej i lepiej? Co my, warszawiacy, możemy zrobić, by poprawiać nasze miasto? Jak przywrócić w Warszawie ład przestrzenny?

Osią festiwalu jest wystawa zatytułowana „Powrót do miasta”, zajmująca spektakularną przestrzeń Auli Spadochronowej Szkoły Głównej Handlowej. Gmach główny SGH wraz z aulą, zaprojektowany w 1924 roku przez wybitnego architekta Jana Witkiewicza Koszczyca, a ukończony tuż po wojnie, jest jedną z najlepszych przestrzeni architektonicznych w Warszawie i niedoścignionym wzorem budynku użyteczności publicznej. Na potrzeby wystawy „Powrót do miasta” w auli powstaną trzy wieże, każda poświęcona jednemu z tematów festiwalu. Na każdej z wież pokazujemy materiały wypracowane w ciągu minionego półrocza przez zespoły ekspertów, tzw. „think tanki”, powołane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pierwszy wielki temat to MIESZKALNICTWO. Jakie są możliwości budowania tańszych mieszkań? Co robić, by nie zadłużać się na całe życie? Jak urządzić się w małym mieszkaniu – jedynym, na które stać ludzi młodych? Polityka mieszkaniowa to sprawa ważna dla każdego, kto wchodzi w dorosłe życie, więc dla większej części publiczności Muzeum i dla każdego studenta SGH. W toku festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE mieszkalnictwo będzie tematem wielu warsztatów i wycieczek po mieście – architekci uczyć będą, jak projektować własne M, specjaliści od spraw mieszkaniowych pokażą, jak z grupą znajomych założyć własną spółdzielnię.
Kolejna wieża to kolejny ważny temat festiwalu: PLANOWANIE PRZESTRZENNE. To przez jego brak powstają osiedla „daleko od szosy”, bez dróg, bez chodników, bez usług. Czy miasteczko Wilanów to luksusowa pustynia? Czy grodzone osiedla to więzienia? Wystawa pokaże nie tylko, jak źle jest w tej chwili, ale i co zrobić, by było lepiej. Trzecia wieża to temat UCZESTNICTWA – czy mieszkańcy powinni brać aktywny udział w decydowaniu o mieście? O swojej dzielnicy? A może nie? Osobnym tematem wystawy jest architektura postmodernistyczna, powstająca w Polsce po 1989 roku i jej korzenie w doświadczeniu wyniesionym przez polskich architektów i budowniczych z kontraktów w postkolonialnych krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

WARSZAWA W BUDOWIE to, jak co roku popularne wycieczki, poświęcone także przedmieściom i dzielnicom peryferyjnym: azjatyckiemu miasteczku, które rozwija się wokół wietnamskiego centrum handlowego w Wólce Kosowskiej, Kępie Zawadowskiej, gdzie szklarnie i gospodarstwa ogrodnicze ustępują miejsca dziko rozwijającym się osiedlom. Znany antropolog kultury prof. Roch Sulima oprowadzi po grochowskich ogródkach działkowych. Uczestnicy wycieczek będą też podglądać najpiękniejsze balkony na wielkich osiedlach (dom z ogrodem na przedmieściach może wcale nie jest lepszy niż mieszkanie z balkonem w mieście?), wyludniające się rejony Śródmieścia (gdzie biura wypierają zwykłych mieszkańców). Przewodnicy zabiorą widzów do nieznanych, ginących obiektów sportowych. A niezmordowany popularyzator kultury dobrego jedzenia Grzegorz Łapanowski zaprosi wszystkich chętnych do wspólnego robienia przetworów z jesiennych owoców: jego warsztaty będą miały charakter sąsiedzkiej imprezy na Żoliborzu – rzecz do podpatrzenia i popularyzowania w całej Warszawie.

Tytuł głównej wystawy – „Powrót do miasta” – znajdzie swoje rozwinięcie w wykładach, sesjach i warsztatach. Wybitny amerykański architekt niemieckiego pochodzenia Helmut Jahn opowie o swoim projekcie dla berlińskiego Placu Poczdamskiego – krytykowanego przez jednych, chwalonego przez innych nowego centrum niemieckiej stolicy, które – w odróżnieniu od Placu Defilad – zabudowano w zaledwie kilka lat, według precyzyjnego planu. Urbaniści i architekci pokażą, jak przeobrazić nijaki i nieprzyjazny Park Świętokrzyski w atrakcyjny kawałek zieleni w samym środku przyszłego centrum Warszawy i jak stworzyć plan dla Skarpy Warszawskiej, by wykreować w tym rejonie kawałek żywej miejskiej przestrzeni dla kultury i rekreacji. Goście z Londynu i Kijowa przedstawią doświadczenia ich miast związane z budowaniem wielkich stadionów – na przyszłoroczne piłkarskie mistrzostwa piłkarskie Europy i olimpiadę. Jakie błędy popełniono w Warszawie? Czy można je jeszcze naprawić? Co zrobić, by na Euro 2012 skorzystała także warszawska Praga? Większość sesji i wykładów odbywać się będzie w Audytorium Festiwalowym w Sali im. S. Kisielewskiego w Pałacu Kultury. Tymczasem popularne w poprzednich dwóch edycjach WARSZAWY W BUDOWIE sesje Departamentu Propozycji, podczas których każdy chętny ma 10 minut na przedstawienie własnego pomysłu, w tym roku ruszają „w miasto”: na Białołękę, na Pragę Północ, na Żoliborz i na Ursynów. W każdej sesji uczestniczyć będą w tym roku burmistrzowie dzielnic i podlegającym im urzędnicy.W pawilonie na Krakowskim Przedmieściu spotka się z publicznością jego projektant – Olafur Eliasson, jeden z najbardziej cenionych artystów współczesnych, twórca takich instalacji jak The Weather Project – słynny sztuczny zachód słońca w londyńskiej Tate Modern. Opowie o swej fascynacji Berlinem, bohaterem jego szeroko komentowanej wystawy „Inner City Out” (2010), która wydobywała ciągłą zmienność miejskiego krajobrazu i to, jak reagują nań ludzkie zmysły. Zmysły pobudzi z pewnością także instalacja wybitnego brytyjskiego artysty młodego pokolenia Ryana Gandera – Really Shiny Things That Don’t Mean Anything (Naprawdę świecące rzeczy, które nic nie znaczą), wielka magnetyczna kula, połyskująca mnóstwem metalowych obiektów, która stanie na zapomnianej i zaniedbanej Trybunie Honorowej na placu Defilad. Instalacja Ryana Gandera inicjuje cykl projektów artystycznych w przestrzeni miejskiej, realizowany wspólnie z władzami Warszawy, zatytułowany „Nowe miejsce (Trybuna)”. Metaliczna kula pośrodku placu Defilad ma przypominać wszystkim, że to tu jest środek Warszawy i to tu wrócić muszą kiedyś miasto i jego mieszkańcy.
Osobnym projektem w ramach WARSZAWY W BUDOWIE – związanym z tematyką designu – jest wystawa BLACK² niemieckiego projektanta Konstantina Grcica, jednego z najważniejszych designerów świata, prezentująca jego wybór kultowych produktów przemysłowych, których formą jest czarny kwadrat. Wystawa ta – obowiązkowa dla wszystkich miłośników designu – prezentowana będzie w siedzibie tymczasowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Pańskiej 3. Kontantin Grcic przyjedzie z tej okazji do Warszawy – jego wykład już 3 października w Sali Rudniewa w Pałacu Kultury o godz. 18.00, przed wernisażem wystawy.

Pełen program festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE od 20 września dostępny na stronie warszawawbudowie.pl

Kat Shoguna



Kat Shoguna
(„Shogun Assassin”)
reż. Rober Houston / Kenji Misumi
9th Plan
A!A!A!A!




Kto mieczem wojuje...
Kultową opowieść o tragicznie owdowiałym roninie i jego kilkuletnim synu zna większość miłośników japońskiej popkultury. Nie zawsze świadomie kojarzą ją również fani Wu-Tang Clanu. Słyszeli o niej także i wielbiciele talentu Tarantino. Mistrz katany Kozure Ōkami pierwszych przeciwników położył trupem w 1970 r na kartach mangi „Samotny wilk i szczenię”. Od tamtej pory dramatyczne losy pozbawionego zasad wojownika przewijają się przez dziesiątki komiksów, książek, filmów i płyt. Na kinowym ekranie pierwsze litry krwi tandem ojciec i syn przelał w 1972 r. w obrazie „Miecz zemsty”. Historia wendety na mordercach matki małego Daigoro doczekała się pięciu kolejnych części (japońskich) oraz amerykańskiego kolażu oryginalnych scen, który w 1980 r. został wydany pod tytułem „Kat Shoguna”, a teraz rozpoczyna serię DVD „Kino Bushido”. To właśnie tej wersji domagała się na dobranoc mała B.B. z „Kill Billa”, a fragmentów kwestii angielskiego narratora złożyły się na skity z klasycznego albumu „Liquid Swords” Geniusa. Na czym jak na czym, ale na spektakularnych pojedynkach i porywających tematach muzycznych Quentin i GZA znają się świetnie. [Filip Kalinowski]


Premierą filmu „Kat Shoguna” rozpoczyna działalność nowa firma dystrybucyjna 9th Plan. Drugą pozycją w jej katalogu będzie dokument o japońskim tatuażu tebori „Mario Barth: Under the Skin”.

Skóra, w której żyję („La Piel que habito”)



reż. Pedro Almodóvar
obsada: Antonio Banderas, Elena Anaya, Blanca Suarez
Hiszpania 2011, 117 min
Gutek Film, 16 września
A!A!A!A!



Genderowe igraszki
Największy przegrany ostatniego festiwalu w Cannes. Obraz, który za sprawą skandalu autorstwa Larsa von Triera i budzącego skrajne emocje arcydzieła Terrence’a Malicka przez najważniejszą imprezę filmową świata przemknął niemal niezauważenie. Nie zaznaczył swojej obecność także w jurorskim werdykcie. Szkoda, zwłaszcza że mamy do czynienia z jednym z najciekawszych dzieł w dorobku hiszpańskiego mistrza. „Boski” Pedro postanowił tym razem do standardowego, jak na siebie, gatunkowego melanżu dorzucić szczyptę psychologicznego thrillera i zaskakująco pokaźną dawkę kina science fiction. Jego bohater – światowej sławy chirurg plastyczny (Antonio Banderas) – w położonej na odludziu rezydencji ukrywa tajemniczą kobietę do złudzenia przypominającą jego zmarłą przed laty żonę. Emocjonalno-medyczny eksperyment, którego na niej dokonuje, przynosi rezultaty równie zaskakujące co jego geneza, którą z biegiem czasu odkrywamy. U Almodóvara zabawa kinem, żonglowanie stylami i gatunkami oraz autoironiczny ton nie jest jedynie zwykłą igraszką, zawsze czemuś służy. Nawet z pozoru najbardziej rozrywkowe i lekkie dzieła niosą zazwyczaj poważne społeczne i polityczne przesłanie. Słynący ze szczególnej wrażliwości na tematy dotyczące ludzkiej tożsamości i seksualności twórca nie ustaje w dzieleniu się z publicznością własną wizją człowieka, w której tradycyjnie przeciwstawne, czarno-białe kategorie męskości i kobiecości zyskują pełne, tęczowe spektrum równoprawnych odcieni i barw. „Skóra…” jest kolejną wypowiedzią w tej kwestii. Zabawy z płcią nie są dla Hiszpana niczym nowym, po raz pierwszy jednak potraktował je tak dosłownie. Nie ujmuje to wprawdzie filmowi uroku i miana jednego z najbardziej precyzyjnie zrealizowanych tytułów Almodóvara, ale u co bardziej wrażliwych może budzić niesmak. [Bartek Pulcyn]

środa, 14 września 2011

Rap History Warsaw przedstawia - Projekt Parias



Najpopularniejszy cykl imprezowy w stolicy powraca po wakacyjnej przerwie! Ekipa Rap History Warsaw ma zaszczyt zaprosić wszystkich fanów dobrej muzyki na koncert grupy Parias. Trio złożone z Eldo, Pelsona i Włodiego to obecnie jeden z najciekawszych projektów na rodzimej scenie hiphopowej. Od momentu kwietniowej premiery, debiutancki album formacji utrzymuje się w ścisłej czołówce muzycznych bestsellerów. Występ trójki MC's odbędzie się dokładnie 1 października w dobrze znanym wszystkim imprezowiczom klubie 1500m2 na warszawskim Powiślu.


Ale to nie wszystko! Gospodarze eventu przygotowali bowiem dla przybyłych gości wyjątkową atrakcję. Before oraz after imprezy upłyną pod znakiem klasycznych beatów największych tuzów rapowej produkcji z Nowego Jorku - DJ'a Premiera oraz Pete Rocka. Muzycznej retrospekcji w formie party battle dokonają Steez i Anusz.


Miła niespodzianka czeka też wielbicieli miejskich sportów, albowiem tego wieczoru przestrzeń klubowa zamieni się w urodzinowy mini-skatepark na 10-lecie Woodcampu. Z tej okazji odbędzie się projekcja filmu, dokumentującego dorobek wyjazdów, organizowanych przez Kayo Travel (www.kayotravel.pl) oraz wystawa zdjęć o tematyce skate/snow/surf. Ukoronowaniem deskorolkowego szaleństwa będzie mocny gitarowy koncert na małej sali w wykonaniu The Stubs. Zapraszamy serdecznie!


Rap History Warsaw - Projekt Parias/10-lat Woodcamp
01.10.2011 - klub 1500m2, ul. Solec 18
Start: 18:00
Wejście: przedsprzedaż - 25 zł, w dniu imprezy - 30 zł

MUZYCZNE CIOSY NA BOKSERSKIM RINGU



RED BULL I-BATTLE, WARSZAWA - 19 PAŹDZIERNIKA, KATOWICE – 27 PAŹDZIERNIKA

Już pod koniec października w ramach Red Bull I-Battle w polskich klubach ruszy muzyczna ofensywa! Pierwsze pojedynki na dźwięki wypuszczane z iPodów odbędą się 19 października w Warszawie i 27 października w Katowicach. Osiem dwuosobowych drużyn stanie na ringu bokserskim w starciu muzycznym i będzie walczyć o uznanie publiczności! Reprezentanci rywalizujący o miano najlepszych selektorów to ekipy, które w wirtualnych pojedynkach zdobyły najwięcej głosów internatów na www.redbullibattle.pl

Koniec roku zapowiada się wyjątkowo energetycznie dla wielbicieli klubowych imprez i dobrej muzycznej zabawy! Już 19 października w warszawskim klubie 1500 metrów i 27 października w katowickim Oku Miasta odbędą się pierwsze potyczki w ringu w ramach Red Bull I-Battle. Bitwa na iPody to wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą być mistrzami muzycznej wagi ciężkiej! Osiem dwuosobowych drużyn, uzbrojonych w iPody wypełnione powalającymi na kolana utworami zmierzy się w aranżowanych pojedynkach. Teamy będą musiały celnie ripostować przeciwników przy jednoczesnym pozyskiwaniu „głosów” publiczności! Zwycięzca zostanie wyłoniony po zmierzeniu natężenia owacji miernikiem decybeli.

Jesienna edycja projektu, jest pierwszą, która umożliwiła uczestnictwo wszystkim chętnym, którzy rywalizowali w wirtualnych pojedynkach podczas fazy kwalifikacyjnej trwającej przez cały wrzesień na stronie www.redbullibattle.pl .

W ramach realnych imprez Red Bull I-Battle odbędą się bitwy w systemie pucharowym, podczas których każda z drużyn zaprezentuje muzyczny kawałek o maksymalnej długości półtorej minuty. Pojedynki odbywać się będą na zasadzie „utwór za utwór”.

Następnymi przystankami na klubowej mapie Polski będą w listopadzie: Poznań, Wrocław, Kraków, Szczecin oraz w grudniu: Białystok i Gdańsk

NAZWA: RED BULL I-BATTLE - WARSZAWA
MIEJSCE: 1500 METRÓW DO WYNAĘCIA, UL. SOLEC 18
DATA: 19 PAŹDZIERNIKA, GODZ. 21.00
PROWADZĄCY: RUFIN
WEJŚCIE DLA PUBLICZNOŚCI: 10 ZŁ OD OSOBY (W TYM RED BULL)

NAZWA: RED BULL I-BATTLE - KATOWICE
MIEJSCE: OKO MIASTA, UL. RONDO IM.GEN.JERZEGO ZIĘTKA 1
DATA: 19 PAŹDZIERNIKA, GODZ. 21.00
PROWADZĄCY: RUFIN
WEJŚCIE DLA PUBLICZNOŚCI: 10 ZŁ OD OSOBY (W TYM RED BULL)




Więcej informacji można znaleźć na stronie www.redbullibattle.pl

foto: Red Bull I-BattleZakopane_fot. Łukasz Nazdraczew_Red Bull Content Pool

wtorek, 13 września 2011

Łódź Design Festival 2011



Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się między 20 a 30 października pod hasłem Zmiana! Wybór takiej myśli przewodniej ma zwrócić uwagę na dokonujące się zmiany w myśleniu o projektowaniu.
Co nowego w tegorocznej edycji?
nowe miejsce, wystawy Programu Otwartego, Edukreacja, wykłady podzielone na bloki tematyczne

W programie głównym Festiwalu zaprezentowane zostaną dwie wystawy: Przekierowanie i NeoFarm. Kuratorzy, Centrum Architektury i BCXSY, stawiają w swoich projektach tezy i zadają pytania – na niektó re udzielają odpowiedzi, innych musimy poszukać razem z nimi. Podczas imprezy nie zabraknie również stałych, sprawdzonych w poprzednich latach wydarzeń: przeglądu międzynarodowych szkół projektowych, konkursu make me!, przeglądu portfolio, tematycznych bloków wykładowych, pokazów filmowych i dyskusji.

Więcej informacji o programie i nowościach można znaleźć na stronie tegorocznej edycji Festiwalu www.lodzdesign.com

poniedziałek, 12 września 2011

Bączki i meble prezydencji na wystawie



W piątek 16 września 2011 r. w warszawskiej Kordegardzie otwarta zostanie wystawa „ZAPROJEKTOWANE DLA PREZYDENCJI”, podczas której zaprezentowane zostaną meble, upominki i publikacje przygotowane na potrzeby polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Ich autorami są czołowi polscy projektanci, których Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło do współpracy w 2010 r.

Na wystawie będzie można obejrzeć meble zaprojektowane m.in. przez Tomka Rygalika, który jako architekt prezydencji odpowiada również za aranżację wnętrz w obiektach spotkań oraz budynku Sekretariatu Generalnego Rady UE w Brukseli.
Nie zabraknie również upominków wręczanych podczas prezydencji delegacjom. Zaprezentowane zostaną słynne bączki autorstwa Moniki Wilczyńskiej i Smaga Projektanci, zestaw Mleko i Miód autorstwa Beza Projekt, aktówki projektantki mody Ani Kuczyński oraz spinki z krzemieniem pasiastym autorstwa Doroty Kempko. Tradycją każdej prezydencji jest także rozdawanie krawatów
i apaszek. Polskie zaprojektował Maciej Zaremba ze znanej warszawskiej pracowni krawieckiej Zaremba, której historia sięga 1894 roku.
Identyfikację wizualną prezydencji dopełniają oryginalne publikacje About Polska (oprac. Grzegorz Piątek, Fundacja Bęc Zmiana, proj. Tomek Bersz) oraz Cuisine.pl (oprac. Monika Kucia, proj. Ela Skrzypek).
Przedmioty opowiadają o Polsce tak samo wyraziście jak słowa. Wzornictwo jest nośnikiem tożsamości kulturowej i narodowej, a jej wyrazem są przedmioty codziennego użytku, kulinaria, wykorzystanie materiałów, tradycja projektowania.

– Promocja Polski poprzez design to strategia, która przyświecała nam od początku pracy nad projektem prezydencji – powiedziała Joanna Skoczek, dyrektor departamentu koordynującego przewodnictwo w Radzie UE w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – pokazujemy Polskę jako kraj kreatywnych i uśmiechniętych ludzi, kraj będący młodym sercem Europy, niosący pozytywną energię, dokładnie tak jak na świecie powiew energii i młodości niosą właśnie polscy projektanci.
Przedmioty zaprojektowane dla polskiej prezydencji to naturalne, tradycyjne materiały ubrane
w proste, oszczędne formy. Wykorzystują piękno, różnorodność i unikalność rodzimych surowców, takich jak drewno, porcelana czy krzemień pasiasty. Minimalizm i funkcjonalność stanowią wspólny mianownik wszystkich projektów. To design nawiązujący do naszej kultury, a przy tym kreatywny, nowoczesny, czasem zabawny.

Wzornictwo traktowane jest jako wizytówka Polski na arenie międzynarodowej. Prezentowane
na wystawie projekty będą wykorzystywane zarówno w materiałach promocyjnych, jak i wyposażeniu lokalizacji, w których odbywają się wydarzenia prezydencji.

16 września 2011 – 2 października 2011.
Galeria Kordegarda
ul . Krakowskie Przedmieście 15/17
Warszawa

piątek, 9 września 2011

Nosowska 8




Piąta autorska płyta Nosowskiej zatytułowana „8” powstawała przez ostatnich kilka miesięcy. Artystka postawiła na sprawdzonych współpracowników. Kompozytorem wszystkich piosenek jest Marcin Macuk, który odpowiadał również za wcześniejszy autorski album Katarzyny „UniSexBlues”. Macuk jest także, wspólnie z Marcinem Borsem (m.in. Nosowska „Osiecka”), producentem płyty.

Muzyka, która znalazła się na płycie to mieszanka wszystkiego, co dobrze krzyżuje się z popem i alternatywą, zagrana ze smakiem i nerwem m.in. przez część muzyków znanych z towarzyszącego Nosowskiej UniSexBlues Bandu. Od pulsującego i eksplodującego niepokojem „Daj spać”, przez przebojowy, niemal taneczny singiel „Nomada”, po monumentalny „Tętent”. Stylistyczna rozpiętość może zdziwić tych, którzy przywykli do raczej jednorodnego charakteru poprzednich płyt, ale jak mówi Marcin Macuk, ten album jest odmienny od tego, co było dotychczas, zarówno ze względu na instrumentarium, jak i na podejście do formy. Chcieliśmy zmierzyć się z nową materią i fakturą muzyczną w odniesieniu do wcześniejszych wspólnych projektów, spróbować czegoś nowego, nieznanego. Na tej płycie tekst był pierwszy i nadawał ton podstawowy muzyce. Słowo uruchomiło wszystko inne. Mamy ambicje odejść od tradycyjnego pisania muzyki z tekstem jako piosenki w znaczeniu popularnym. Dobór instrumentarium, sposób śpiewania oraz podejście do nagrań to punkt, w którym chcemy poeksperymentować. Stworzyć akt, który się dzieje na bieżąco.

Dużo bardziej spójna jest warstwa tekstowa. Tytuły piosenek nie do końca oddają ich refleksyjny, chwilami mocno niepokojący charakter. To kolejny akt komunikacji Nosowskiej jako wrażliwego i czujnego obserwatora świata.

Projekt okładki przygotował Macio Moretti. Płyta ukaże się nakładem Supersam Music, wytwórni powołanej przez management artystki.

środa, 7 września 2011

SMIRNOFF SPECIAL VILLA EVENT FEAT AXEL BOMAN

Tej  nocy bedzie takze jedzenie  z Charlotte / Bar praskiego Winowajcy ...
SPECJALNY GOŚĆ : AXEL BOMAN (STOCKHOLM/PAMPA RECORDS/CLONE) DJ SUPPORT : CLUB COLLAB / ARTUR8 / KOVALSKY / OSKAR STELAGOWSKI / DJ MOTYL ...

Na koniec lata zapraszamy na powtórkę najlepszej imprezy początku wiosny. Wtedy, podczas balangi "Wiosna w Willi", wystąpił legendarny didżej lat 70 - Bobby Viteritti, a do Willi przy ul. Barskiej przybyło około 1000 osób. Tym razem naszą gwiazdą będzie Axel Boman, wschodząca gwiazda stylistyki deep techno, który zeszłoroczną epką "Holy Love"
objawił się jako jeden z największych talentów elektronicznej sceny.
Muzyczna osobowość naszego gościa pozostanie nie bez wpływu na kształt wydarzenia. O ile poprzednio staraliśmy się oddać klimat prywatki rodem z ery disco, to teraz nasze inspiracje podążą w stronę undergroundowych imprez lat 90. - będzie minimalistycznie i bardzo specjalnie.....

24.09.20011
Willa Warszawa na Barskiej

7. Edycja FreeFormFestival



Free Form Festival jest wyjątkowym i unikatowym na skalę Polską przedsięwzięciem kulturalnym. Festiwal prezentuje nowoczesną i niezależną muzykę oraz sztukę w środowisku miejskim a jego celem jest wskazywanie nowych światowych trendów muzycznych i artystycznych.

Program FFF jest bogaty w wydarzenia na kliku płaszczyznach artystycznych, w programie znajdują się liczne koncerty, live acty, sety djskie ale również pokazy audiowizualne, pokazy filmowe krótko i pełnometrażowe, video art, oraz stałe ekspozycje młodego polskiego dizajnu.

Free Form Festival na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń artystycznych w Warszawie i jest jednym z największych wydarzeń muzycznych jesieni w stolicy.

Ceny biletów jednodniowych:

95 zł - do 15 września

110 zł - do dnia festiwalu

130 zł - w dniu festiwalu


Ceny karnetów dwudniowych:
140 zł - do 31 sierpnia

160 zł - do 30 września

180 zł - od 1 października



www.freeformfestival.pl

WEŹ UDZIAŁ W RED BULL I-BATTLE!



Już 1 września na stronie www.redbullibatlle.pl pojawi się energetyczna alternatywa spędzania wolnego czasu. Po raz pierwszy w historii Red Bull I-Battle, każdy dla kogo muzyka to coś więcej niż dźwięki, będzie mógł wziąć udział w otwartej edycji Red Bull I-Battle. Od 1 do 30 września trwają eliminacje, a celem wirtualnych pojedynków jest wyłonienie drużyn, które następnie będą reprezentowały swoje miasta w bitwach na żywo podczas klubowej rywalizacji na ringu!
Internetowa rywalizacja rozgrywa się w 4 kawałkach muzycznych – liczy się strategia, spryt i nietuzinkowe podejście do bitew. ZAREJESTROWANE TEAMY, mają szansę stać się reprezentantami w realnych pojedynkach w swoim mieście. Najlepsze drużyny wybierane są przez internautów, którzy na stronie www.redbullibattle.pl będą mogli oddać głos na swoich faworytów. Reprezentacja każdego miasta będzie się składała z 8-dwuosobowych drużyn!
O sukcesie w jesiennej edycji Red Bull I-Battle decyduje nie tylko wiedza muzyczna, ale siła głosu internatów! Pamiętaj - im więcej głosów zdobędziesz w wirtualnej rzeczywistości, tym większa szansa na finał w realnym świecie!
MIASTA, W KTÓRYCH ROZEGRANE ZOSTANĄ KLUBOWE IMPREZY RED BULL I-BATTLE
• 19 PAŹDZIERNIKA – WARSZAWA
• 27 PAŹDZIERNIKA - KATOWICE
• 3 LISTOPADA – POZNAŃ
• 10 LISTOPADA – KRAKÓW
• 17 LISTOPADA – WROCŁAW
• 25 LISTOPADA – SZCZECIN
• 1 GRUDNIA – BIAŁYSTOK
• 10 GRUDNIA - GDAŃSK


Więcej informacji znajduje się na stronie www.redbullibattle.pl

****
Bitwa na iPody to wyzwanie dla wszystkich, którzy chcą być mistrzami muzycznej wagi ciężkiej! Osiem dwuosobowych drużyn, uzbrojonych w iPody wypełnione powalającymi na kolana utworami zmierzy się w aranżowanych pojedynkach. Teamy będą musiały celnie ripostować przeciwników przy jednoczesnym pozyskiwaniu „głosów” publiczności! Zwycięzca zostanie wyłoniony po zmierzeniu natężenia owacji miernikiem decybeli.

wtorek, 6 września 2011

5 FESTIWAL FILMOWY PIĘĆ SMAKÓW



Festiwal Filmowy Pięć Smaków już po raz piąty zabierze swoich widzów w niezwykłą podróż do Azji. Tegoroczna edycja skupi się na mało znanej w Polsce kinematografii tajwańskiej. Obok najnowszych produkcji, w sekcji Focus: Tajwan znajdą się mistrzowskie filmy Hou Hsiao-hsiena, jednego z inicjatorów i najważniejszych artystów ruchu nazywanego Nową Falą Tajwańską. Wśród filmów Hou Hsiao-hsiena będą tytuły, pokazywane i nagradzane na najważniejszych festiwalach na świecie, m.in: „Trzy miłości” (Three Times; Cannes 2005, Golden Horse Film Festival 2005), „Café Lumière” (Wenecja 2004), "Kwiaty Szanghaju" (Cannes 1998, Asia-Pacific Film Festival 1998). Wśród nowych filmów tajwańskich pokażemy także „Taipei Exchanges” (2010) Hsiao Ya-chuan, nad którym jako producent czuwał Hou Hsiao-hsien. Tytuł zostanie pokazany w Polsce premierowo.

Podczas tegorocznej edycji ponownie zaprezentujemy sekcję Taste of Korea, obejmującą nowe filmy z Korei Południowej. Warszawska publiczność będzie miała okazję po raz pierwszy zobaczyć nagrodzone azjatyckimi Oscarami „Dzienniki z Musan” (Journals of Musan, Korea Płd. 2010, reż. Park Jung-bum) oraz „Widziałem diabła” (I Saw the Devil, Korea Płd., 2010, reż. Kim Jee-woon). Swoją polską premierę na festiwalu będzie miał także film „Posępna noc” (Bleak Night, Korea Płd. 2010) w reżyserii Yoon Sung-hyun.
Tradycyjnie już, program festiwalu to także sekcja Nowe Kino Azji, w którą wpisują się najnowsze produkcje z krajów takich jak Singapur, Tajlandia, Hongkong, Filipiny.

W repertuarze festiwalowym po raz pierwszy pojawi się także kino z Japonii. Jedną z najważniejszych polskich premier tegorocznych Pięciu Smaków będzie pokaz „13 Assassins” Takashiego Miike. Nominowany w zeszłym roku do Złotego Lwa film to remake dzieła kina samurajskiego z 1963 roku w reżyserii Kudo Eiichiego. Pełen odniesień do klasyków gatunku takich jak „Siedmiu samurajów” Akiry Kurosawy, film Miikego opowiada epicką historię 13 wojowników, którzy podejmują się samobójczej misji przeciw potężnemu i sadystycznemu feudałowi Naritsugu. Wśród produkcji z Japonii znajdą się również filmy powstałe w studiu Sushi Typhoon, skupiającym reżyserów takich jak Takashi Miike, Sion Sono czy Noboru Iguchi. Dzięki specyfice produkowanych przez siebie filmów, studio szybko przykuło uwagę krytyków i publiczności. Sushi Typhoon stawia na kino pełne zawrotnej akcji i przemocy, dedykując swoje filmy publiczności, która „pragnie dobrego smaku w złym smaku i dla której zbyt wiele to nigdy dość”.

Miejsce

Warszawa: Kino Muranów, KINO.LAB
Poznań: Kino Muza
Kraków: Kino pod Baranami

Czas

20.10 – 25.10 2011: Warszawa
Listopad 2011: Kraków, Poznań


www.piecsmakow.pl

TRANSVIZUALIA 011 GDYNIA



Międzynarodowy Festiwal Form Multimedialnych TRANSVIZUALIA, organizowany przez Stowarzyszenie A KuKu Sztuka jest wydarzeniem unikatowym w skali kraju. Tworzy jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną, łączącą wiele sztuk [muzyka/sztuka/multimedia/film] płaszczyznę wymiany doświadczeń, edukowania, promowania nowych zjawisk z zakresu sztuki nowych mediów. Festiwal jest wydarzeniem cyklicznym, o charakterze międzynarodowym, z długofalową strategią rozwoju i promocji idei festiwalowych. TRANSVIZUALIA tworzą doświadczeni animatorzy kultury, artyści, kuratorzy i specjaliści, gwarantujący wysoki poziom działań organizacyjnych i merytorycznych.

W 2011 roku Stowarzyszenie A KuKu Sztuka organizuje 5 edycję TV Festival. Program wydarzenia będzie, jak co roku, bogaty i zróżnicowany. Proponuje m.in. scenę muzyczną z udziałem gwiazd muzyki alternatywnej, specjalny projekt audiowizualny „Transspaces”, rozbudowaną sekcję warsztatową, realizowaną nieodpłatnie dla
różnych grup wiekowych, moduł filmowy + sztuka video, działanie w przestrzeni publicznej – m.in. Urban Audio, Video Riot czy Transcinema – kino poza kinem.

szczegóły na: WWW.TRANSVIZUALIA.COM