wtorek, 6 września 2011

5 FESTIWAL FILMOWY PIĘĆ SMAKÓWFestiwal Filmowy Pięć Smaków już po raz piąty zabierze swoich widzów w niezwykłą podróż do Azji. Tegoroczna edycja skupi się na mało znanej w Polsce kinematografii tajwańskiej. Obok najnowszych produkcji, w sekcji Focus: Tajwan znajdą się mistrzowskie filmy Hou Hsiao-hsiena, jednego z inicjatorów i najważniejszych artystów ruchu nazywanego Nową Falą Tajwańską. Wśród filmów Hou Hsiao-hsiena będą tytuły, pokazywane i nagradzane na najważniejszych festiwalach na świecie, m.in: „Trzy miłości” (Three Times; Cannes 2005, Golden Horse Film Festival 2005), „Café Lumière” (Wenecja 2004), "Kwiaty Szanghaju" (Cannes 1998, Asia-Pacific Film Festival 1998). Wśród nowych filmów tajwańskich pokażemy także „Taipei Exchanges” (2010) Hsiao Ya-chuan, nad którym jako producent czuwał Hou Hsiao-hsien. Tytuł zostanie pokazany w Polsce premierowo.

Podczas tegorocznej edycji ponownie zaprezentujemy sekcję Taste of Korea, obejmującą nowe filmy z Korei Południowej. Warszawska publiczność będzie miała okazję po raz pierwszy zobaczyć nagrodzone azjatyckimi Oscarami „Dzienniki z Musan” (Journals of Musan, Korea Płd. 2010, reż. Park Jung-bum) oraz „Widziałem diabła” (I Saw the Devil, Korea Płd., 2010, reż. Kim Jee-woon). Swoją polską premierę na festiwalu będzie miał także film „Posępna noc” (Bleak Night, Korea Płd. 2010) w reżyserii Yoon Sung-hyun.
Tradycyjnie już, program festiwalu to także sekcja Nowe Kino Azji, w którą wpisują się najnowsze produkcje z krajów takich jak Singapur, Tajlandia, Hongkong, Filipiny.

W repertuarze festiwalowym po raz pierwszy pojawi się także kino z Japonii. Jedną z najważniejszych polskich premier tegorocznych Pięciu Smaków będzie pokaz „13 Assassins” Takashiego Miike. Nominowany w zeszłym roku do Złotego Lwa film to remake dzieła kina samurajskiego z 1963 roku w reżyserii Kudo Eiichiego. Pełen odniesień do klasyków gatunku takich jak „Siedmiu samurajów” Akiry Kurosawy, film Miikego opowiada epicką historię 13 wojowników, którzy podejmują się samobójczej misji przeciw potężnemu i sadystycznemu feudałowi Naritsugu. Wśród produkcji z Japonii znajdą się również filmy powstałe w studiu Sushi Typhoon, skupiającym reżyserów takich jak Takashi Miike, Sion Sono czy Noboru Iguchi. Dzięki specyfice produkowanych przez siebie filmów, studio szybko przykuło uwagę krytyków i publiczności. Sushi Typhoon stawia na kino pełne zawrotnej akcji i przemocy, dedykując swoje filmy publiczności, która „pragnie dobrego smaku w złym smaku i dla której zbyt wiele to nigdy dość”.

Miejsce

Warszawa: Kino Muranów, KINO.LAB
Poznań: Kino Muza
Kraków: Kino pod Baranami

Czas

20.10 – 25.10 2011: Warszawa
Listopad 2011: Kraków, Poznań


www.piecsmakow.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz