poniedziałek, 12 września 2011

Bączki i meble prezydencji na wystawieW piątek 16 września 2011 r. w warszawskiej Kordegardzie otwarta zostanie wystawa „ZAPROJEKTOWANE DLA PREZYDENCJI”, podczas której zaprezentowane zostaną meble, upominki i publikacje przygotowane na potrzeby polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Ich autorami są czołowi polscy projektanci, których Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło do współpracy w 2010 r.

Na wystawie będzie można obejrzeć meble zaprojektowane m.in. przez Tomka Rygalika, który jako architekt prezydencji odpowiada również za aranżację wnętrz w obiektach spotkań oraz budynku Sekretariatu Generalnego Rady UE w Brukseli.
Nie zabraknie również upominków wręczanych podczas prezydencji delegacjom. Zaprezentowane zostaną słynne bączki autorstwa Moniki Wilczyńskiej i Smaga Projektanci, zestaw Mleko i Miód autorstwa Beza Projekt, aktówki projektantki mody Ani Kuczyński oraz spinki z krzemieniem pasiastym autorstwa Doroty Kempko. Tradycją każdej prezydencji jest także rozdawanie krawatów
i apaszek. Polskie zaprojektował Maciej Zaremba ze znanej warszawskiej pracowni krawieckiej Zaremba, której historia sięga 1894 roku.
Identyfikację wizualną prezydencji dopełniają oryginalne publikacje About Polska (oprac. Grzegorz Piątek, Fundacja Bęc Zmiana, proj. Tomek Bersz) oraz Cuisine.pl (oprac. Monika Kucia, proj. Ela Skrzypek).
Przedmioty opowiadają o Polsce tak samo wyraziście jak słowa. Wzornictwo jest nośnikiem tożsamości kulturowej i narodowej, a jej wyrazem są przedmioty codziennego użytku, kulinaria, wykorzystanie materiałów, tradycja projektowania.

– Promocja Polski poprzez design to strategia, która przyświecała nam od początku pracy nad projektem prezydencji – powiedziała Joanna Skoczek, dyrektor departamentu koordynującego przewodnictwo w Radzie UE w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – pokazujemy Polskę jako kraj kreatywnych i uśmiechniętych ludzi, kraj będący młodym sercem Europy, niosący pozytywną energię, dokładnie tak jak na świecie powiew energii i młodości niosą właśnie polscy projektanci.
Przedmioty zaprojektowane dla polskiej prezydencji to naturalne, tradycyjne materiały ubrane
w proste, oszczędne formy. Wykorzystują piękno, różnorodność i unikalność rodzimych surowców, takich jak drewno, porcelana czy krzemień pasiasty. Minimalizm i funkcjonalność stanowią wspólny mianownik wszystkich projektów. To design nawiązujący do naszej kultury, a przy tym kreatywny, nowoczesny, czasem zabawny.

Wzornictwo traktowane jest jako wizytówka Polski na arenie międzynarodowej. Prezentowane
na wystawie projekty będą wykorzystywane zarówno w materiałach promocyjnych, jak i wyposażeniu lokalizacji, w których odbywają się wydarzenia prezydencji.

16 września 2011 – 2 października 2011.
Galeria Kordegarda
ul . Krakowskie Przedmieście 15/17
Warszawa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz