niedziela, 27 maja 2012


ETNO 2012 - Futbol z innej strony

Festiwal to przede wszystkim festiwal filmowy. Pokażemy dokumenty, fabuły i animacje, będące zarówno skromnymi intymnymi, współczesnymi opowieściami (np. świetny bułgarski dokument My mate Menchester United), jak i epickimi, historycznymi, superprodukcjami (rosyjski hit kinowy Mecz). Wszystkie prezentowane obrazy łączy ze sobą jeden motyw – piłka nożna. Wszystkie one opowiadają o emocjach i ambicjach bycia fanem, zawodnikiem, czy sędzią piłkarskim. Festiwal jest przyjazny dla dzieci i młodzieży. W programie nie znajdą się filmy opowiadające o brutalnym świecie pseudokibiców, ani o szarej strefie lobbystów wpływających na wyniki meczów. Widzowie zobaczą za to wiele animacji, choć nie tylko dziecięcych. Do najważniejszych filmów festiwalu zaliczyć należy: ETNO 2012

Pelada
USA | 2011 |dokumentalny| 91 min | polska premiera
Reżyser: Luke Boughen, Rebekah Fergusson, Gwendolyn Oxenham.
Opis: Z dala od wielkich stadionów, świateł jupiterów i wystrzyżonych muraw, piłka nożna ma inne oblicze. W bocznych uliczkach i na betonowych boiskach ludzie improwizują własne mecze. W każdym kraju jest na to inne słowo: w Stanach »pick-up soccer«, w Trynidadzie »taking sweat«, w Anglii »kick-about«, a w Brazylii »pelada« – dosłownie »naga«, czyli gra w piłkę sprowadzona do swoich podstaw. W tę wersję gry grać może każdy i wszędzie. „Pelada” to film dokumentalny o Luke’u i Gwendolyn, dwóch byłych gwiazdach akademickiej piłki nożnej, którzy jednak nie awansowali na profesjonalnych graczy. Nie godząc się na poddaną, udają się w wyprawę po dwudziestu krajach za piłką nożną – globalnym fenomenem, którego nie dzieli płeć, rasa, religia i klasa. Film ten opowiada historie graczy, których spotykają na swojej drodze.
Więzień boliwijskiego zakładu karnego San Pedro deklaruje: »Niczego tutaj nie mamy. Nasze życie to piłka nożna«. W Nairobi, bimbrownik zwierza się: „Tutaj wszyscy myślą, że jesteś pierwszym lepszym pijakiem, ale kiedy wchodzisz na boisko, to od razu mówią »o, ten to umie grać«. W dzień po ataku terrorystycznym, Arabowie i Żydzi zjawiają się na jednym boisku w Jerozolimie, ale nie godzą się na grę we wspólnych drużynach, tłumacząc: „Niektórzy zachowują się, jakby piłki nożnej polityka nie dotyczyła, ale to przecież zupełna głupota”. Od teherańskich piłkarek w hidżabach po bosych osiemdziesięciolatków w Brazylii, „Pelada” opowiada o ludziach, którzy grają w piłkę nożną.
Głosy prasy zagranicznej po premierze:
Cudowny dokument piłkarski. To, co wynosi »Peladę« ponad poziom milutkiej relacji z podróży ku czemuś bardziej doniosłemu jest umiejętność, z jaką filmowiec odnajduje porywające opowieści i zdobywa zaufanie rozmówców. Rezultatem jest film, który łączy w sobie rewelacyjne wartości kinematograficzne z opowieściami o ludziach”. Grant Wahl, SPORTS ILLUSTRATED
Pelada to film niezwykle osobisty, emocjonalnie doniosły, wciągająco pouczający i skromnie obiektywny. Ta mieszanka ma moc”. Landon Palmer, FILM SCHOOL REJECTS
Mатч/Mecz
Federacja Rosyjska, Ukraina | 2012 |dramat wojenny| 91 min | polska premiera
Reżyser: Andrej Maljukow
Obsada: Siergiej Bezrukow, Elizabieta Bojarskaja, Peter Zimmerman
Film „Mecz” jest opowieścią o oporze, jaki Ukraińcy postawili okupującym Kijów żołnierzom niemieckim, podnosząc rzuconą rękawicę i przystępując do walki nie na karabiny i bagnety, lecz piłkarski zmysł i fizyczną sprawność. Pomimo pogróżek i otwartej wrogości stronniczych sędziów, gracze Dynama Kijów dawali z siebie wszystko, raz po raz wygrywając z kolejnymi drużynami okupantów, zarazem jednak przypieczętowując swój los.
Montevideo, Bog te video/Montevideo

Serbia | 2010 | melodramat | 140 min
Obsada: Tirnanić Tirke, Marijanović Moša, Ivković Milutinac.
Opis: Belgrad, wiosna 1930 roku. Tirke, młody chłopak z dzielnicy Čubura, musi wybierać między pracą w fabryce, a piłką nożną. Mimo iż w tych czasach był to jeszcze sport, który w Serbii nie przynosił sportowcom żadnych dochodów, Tirke decyduje się pozostać wierny swojej prawdziwej miłości – piłce. Oparty na prawdziwych wydarzeniach film Dragana Bjelogrlića ukazuje legendarne zwycięstwo serbskiej drużyny trenowanej przez inżyniera Boško Simonovića podczas Pierwszych Piłkarskich Mistrzostw Świata w Montevideo 1930 roku. 
Nagrody: 2010 FIPRESCI Serbia – nagrody w kategoriach Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia. Nagroda Publiczności na Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.
SPOTKANIA
Na ETNO 2012 przed każdym wieczornym seansem grupa znamienitych etnologów i medioznawców, związanych z kwartalnikiem „Konteksty” przedstawi swoje oncepcje udowadniające tezę, że w wielu krajach piłka nożna może być kluczowym fenomenem umożliwiającym badanie kultury. Co więcej, z uwagi na ponowoczesną fazę globalizacji jest zjawiskiem pozwalającym opisać coraz więcej kultur narodowych, a właściwie jedną wielką, globalną, telewizyjną kulturę postnarodową.
WARSZTATY
Warsztaty Papercraft Soccer Design, czyli wspólne tworzenie na bazie przygotowanych szablonów zabawnych figurek papierowych – podobizn zawodników sportowych i innych celebrytów. Warsztaty są przeznaczone dla młodzieży od 12 roku życia. Celem jest zapoznanie warszawiaków z dynamicznie rozwijającym się w Japonii i na zachodzie Europy sposobem spędzania wolnego czasu, polegającym na uważnym konstruowaniu figurek z papieru typu brystol, w atmosferze wspólnej zabawy i pod okiem doświadczonego modelarza, często samego projektanta modelu. Na warsztaty projekt zgodził się przygotować, zachwycony pomysłem, słynny francuski dizajner Tougui [www.tougui.fr]. Na zlecenie Fundacji Animacja wykona on figurkę żubra w koszulce polskiej reprezentacji narodowej, którą pokażemy 12 czerwca 2012 roku na konferencji prasowej. Szkice figurki znajdą Państwo w dziale Dla Prasy na stronie festiwalu. Fundacja Animacja zamierza propagować to ciekawe hobby wśród osób, które szukają alternatywy dla rozrywek elektronicznych.
KONKURSY
Na Festiwalu, przy wejściu do sali audytoryjnej zaprezentujemy dizajnerskie przedmioty powstałe na konkurs ogłoszony przez Fundację Animacja w styczniu 2012r o nazwie ETNO 2012 Soccer Collectible Constest. Artyści z całego świata wykonali obiekty inspirowane sztuką piłki nożnej, a często także ludową. Jury nagrodziło 4 z nich, ale publiczność Festiwalowa może dokonać swojego wyboru, głosując na stronie wirtualnej galerii www.etno2012.com na swojego faworyta. Wszystkie przedmioty można będzie tam także nabyć. Niektóre będą też dostępne na stosiku festiwalowym.
ORGANIZATORZY
Fundacja Animacja OPP
Fundacja Animacja ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Została powołana do życia w 2005 roku. Ot tak, z potrzeby tworzenia. Zajmujemy się wypełnianiem nisz w kulturze, co czynimy organizując tematyczne festiwale, warsztaty, czy archiwa historii mówionej [www.PragaGada.pl]. Ze szczególną atencją odnosimy się do twórczości animatorów. Promujemy dobry dizajn przemysły kreatywne i wolny dostęp do kultury. Zabiegamy o uczestnictwo w kulturze grup będących w gorszym położeniu - przede wszystkim osób starszych. My – członkowie i współpracownicy Fundacji Animacja - maniacy kreskówek, etnologicznej perspektywy badawczej i prelogicznego myślenia. [www.animacja.org]
Centrum Nauki Kopernik
Młoda, dynamicznie rozwijająca się i lubiana instytucja, której bliżej przedstawiać nie trzeba. Misją Centrum jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie amodzielnego poznawania świata i uczenia się oraz inspirowanie dialogu społecznego na temat nauki. [www.kopernik.org.pl].

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz